Ochrona i wzbogacania siedlisk zagrożonych

RDLP-Olsztyn

W dniach 26-27 października partnerzy międzynarodowego projektu „Ochrona żółwia błotnego i płazów” spotkali się na terenie RDLP Olsztyn, aby omówić rezultaty wykonanych działań. Zagraniczni goście docenili efekty badań polskich leśników.

Projekt realizowany jest w ramach programu LIFE+. Uczestnicy konferencji w Olsztynie zaprezentowali kolejne etapy badań, a następnie udali się na tereny nadleśnictw: Olsztynek i Strzałowo.

Współpraca Polaków z Litwinami i Niemcami już wcześniej pozwoliła na podzielenie się osiągnięciami leśników i członków PTOP w zakresie ochrony i wzbogacania siedlisk zagrożonych gatunków „naturowych”. Olsztyńska konferencja była okazją do zapoznania szerszego grona badaczy z polskim wkładem w projekt. Goście z Norwegii, Hiszpanii, Holandii, Słowenii, Chorwacji byli pod wrażeniem wyników prac.

Udało się wam zrobić wiele, spróbujemy pójść waszym tropem, wykorzystać wasze doświadczenia i wiedzę, aby pomóc zagrożonym gatunkom w naszych krajach – powiedziała Melita Vamberger ze Słowenii.

Konferencję podsumował Lars Briggs, znany herpetolog z Danii. – Bardzo interesujące są wnioski z badań naukowych, przeprowadzonych w ramach projektu. Pokazują one preferencje poszczególnych gatunków co do wielkości, głębokości, nachylenia brzegów oczek wodnych, ich ocienienia, odległości od lasu, nasłonecznionych skarp itd.

Teraz będzie można działać systemowo, kierując się bardziej wiedzą niż intuicją. Wyniki badań będą opublikowane, w pierwszej kolejności trafią zaś do partnerów realizujących ten projekt – poinformował L. Briggs.

Tekst: Joanna Sienkiewicz, RDLP Olsztyn
Dodała: Magda
Źródło: materiały pochodzą ze strony Lasy Państwowe (lasy.gov.pl)
fot: sxc.hu

Leave a comment