Przygotowanie samochodu na wyjazd – bądź gotowy na wszystkie przeszkody.

Przygotowanie-samochodu-na-wyjazdJeżeli wybierasz się w dłuższą podróż autem, nie wystarczy spakować bagażu i przekręcić kluczyki w stacyjce. Odpowiednie przygotowania to absolutna podstawa, aby bezpiecznie dotrzeć na miejsce. Życzymy udanego urlopu, ale przygotuj się na ewentualne przeszkody. Z naszym poradnikiem nie zapomnisz o najważniejszych kwestiach!

1. Stan samochodu

Zanim ruszysz w długą trasę, na przykład do innego kraju lub na drugi koniec Polski, postaraj się wykonać przegląd w zaprzyjaźnionym zakładzie lub stacji diagnostycznej. Nawet jeżeli masz jeszcze ważny obowiązkowy przegląd, nie zaszkodzi zrobić go dla własnego poczucia bezpieczeństwa i pewności, że wszystkie układy funkcjonują poprawnie. Na kilka dni przed wyjazdem można jeszcze dokonać niezbędnych napraw. Bezpieczeństwo na drodze to absolutna podstawa.

Jeżeli stracisz pojazd w wypadku, pod pewnymi warunkami otrzymasz samochód zastępczy z OC sprawcy. Ale gdy to z Twojego niedopatrzenia wyniknie usterka, z dala od domu, na przykład zagranicą, a nie posiadasz autocasco ani rozbudowanego pakietu assistance, możesz mieć poważne kłopoty finansowe. Nie dopuść do sytuacji, której można było zapobiec. Żeby samochód mógł przejechać wiele kilometrów, jego stan nie może budzić żadnych wątpliwości. Nie zapomnij o szczególnej analizie stanu ogumienia! Im lepsze opony, tym bezpieczniejszy i pewniejszy samochód.

2. Płyny, paliwo

Przed wyjazdem nie można zapomnieć o uzupełnieniu wszystkich płynów – silnikowego, chłodniczego, hamulcowego czy do spryskiwaczy. Dobrze jest również zatankować do pełna sprawdzonej, dobrej, wysokojakościowej benzyny (lub oleju napędowego, jeżeli jeździsz „dieslem”). To nie pora na oszczędność kilku groszy, lepiej zadbać o odpowiedni zapas na czas podróży. Jeżeli to naprawdę daleki wyjazd, zapewne i tak będziesz tankować po drodze. Przemyśl tę kwestię, sprawdź zagraniczne ceny. Ważna uwaga: jeżeli jeździsz samochodem na gaz, czyli masz instalację LPG, oprócz tego paliwa nie zapomnij o zapasie benzyny. Daleka podróż na przysłowiowych oparach? Taki scenariusz jest wykluczony!

3. Remonty dróg, trasa

Wyjeżdżając zagranicę, zapewne planujesz dojechać z punktu A do punktu B. Dlatego posiłkuj się czymś więcej niż standardową mapą. Warto zainstalować odpowiednie aplikacje mobilne i zabrać ze sobą nawigację. Pamiętaj, że trasy mogą ulec zmianie, w wielu miejscach są prowadzone roboty drogowe. Samochód i jego kierowca muszą być przygotowani na wybór alternatywnych dróg. Nie zawsze dojedzie się na miejsce jak po sznurku.

4. Opłaty za przejazdy

Jeżdżenie samochodem nie zawsze jest darmowe. Wiele autostrad wymaga opłat lub specjalnych dokumentów, które trzeba okazać. Przygotuj się do podróży kompleksowo, zawsze zabierając nieco więcej gotówki, niże potrzebujesz, żeby mieć oszczędności na niespodziewane lub niezaplanowane wydatki. Im lepszy research przed wyjazdem, tym większa pewność dotarcia bez negatywnie rozumianych przygód.

5. Optymalne ubezpieczenie pojazdu i kierowcy

Twój samochód może spłatać na drodze wiele figli, nawet jeżeli jest stosunkowo nowy i zadbany. Dlatego w dłuższej podróży standardowa polisa komunikacyjna, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, to zdecydowanie za mało. Takie narzędzia jak np. porównywarka OC – najtaniej u agenta ułatwiają oszczędny i dobry wybór przed wyjazdem.

Autocasco oraz assistance to pakiety dla osób, które wolą zabezpieczyć się na wypadek kradzieży lub uszkodzenia samochodu. Dostęp do auta zastępczego, noclegu, lawety czy pomocy prawnej znacznie uspokaja w sytuacji zagrożenia, szczególnie poza granicami Polski. Warto również pomyśleć nad ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zakres standardowej w Unii Europejskiej polisy, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (dostępnej poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia) może bowiem nie wystarczyć.

Fot: najtaniejuagenta.pl

Leave a comment