Święto Lasu – sadzenie lasu

Swieto-Lasu

Sadzimy drzewa z okazji Święta Lasu

Minister środowiska prof. Jan Szyszko 25 kwietnia 2017 r. wziął udział w sadzeniu lasu na terenie Nadleśnictwa Jabłonna. Sadzenie drzew odbyło się z okazji Święta Lasu.

Święto Lasu obchodzone jest od 1933 r. W tym roku organizatorzy – Lasy Państwowe i Ministerstwo Środowiska – chcą zwrócić uwagę na znaczenie lasów w życiu człowieka. Ten dzień to również okazja do zaprezentowania całej różnorodności i rozmiaru działalności leśników i środowisk ekologicznych.

Prof. Jan Szyszko podkreślił, że okres sadzenia to wielkie święto nie tylko dla leśników, ale też dla osób związanych z lasem i przyrodą.

„Lasy to nasze dobro narodowe, z którego możemy korzystać i o które powinniśmy dbać. Drzewa, które dzisiaj zostaną posadzone, stworzą las dla obecnych i kolejnych pokoleń Polaków” – powiedział minister środowiska.

„Cieszymy się z każdej inicjatywy, która przyczynia się do zwiększania lesistości Polski” – dodał.


Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew, to oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc. Dzięki temu lasów w Polsce przybywa. Lesistość w Polsce wynosi obecnie ok. 30 proc., a tuż po II wojnie światowej wynosiła niespełna 21 proc. Pod względem powierzchni lasów (9215 tys. ha) Polska znajduje się na 6. miejscu, natomiast pod względem wielkości zasobów drzewnych (2491 mln m3) na 4. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej.

W tym roku leśnicy posadzą drzewa na ponad 53 tys. ha. Warto wiedzieć, że w miejscu jednego wyciętego drzewa sadzi się ok. 13 młodych. W polskich lasach systematycznie zwiększa się również udział innych gatunków niż sosna, głównie liściastych. Leśnicy odchodzą od monokultur, to oznacza, że dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu.

 

Źródło: Ministerstwo Środowiska (mos.gov.pl)
Fot: mos.gov.pl

Leave a comment