15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Apator notuje spadek przychodów

Apator-notuje-spadek-przychodow

Apator notuje spadek przychodów w I półroczu w związku ze sprzedażą spółki Newind

 

Apator wg skorygowanych danych z zeszłego roku zanotował wzrost przychodów i wzrost zysku. Najwięcej zarabia w spółce segment pomiarowy.

Zysk netto Grupy Apator wyniósł 39 mln zł o był wyższy o ponad 29 proc. o wyniku rok wcześniej.

Przychody po I półroczu spółka z sektora przemysłu elektromaszynowego, która zajmuje się głównie sprzętem pomiarowym i automatyzacją sieci, były na poziomie 334,8 mln zł, czyli nieznacznie niżej, o 1,5 proc. rdr.

W maju ubiegłego roku grupa Apator sprzedała spółkę Newind sp. z o.o., z czego wynika, że w porównaniu do skorygowanych wyników ub.r., bez wpływu na przychody Newindu, przychody z tego roku wzrosły w ujęciu rocznym o 5,8 proc.

Głównym generatorem sprzedaży w grupie jest segment pomiarowy, którego udział w I półroczu 2014 r. wyniósł 76,8 proc., czyli 258 mln zł, z czego 54 proc. jest to sprzedaż na eksport. Segment automatyzacji sieci miał sprzedaż na poziomie 43,2 mln zł, czyli 12,9 proc. przychodów. Z tego 27,7 proc. pochodziło z eksportu.

Jeśli chodzi o eksport, największe przychody grupa notuje na rynku rosyjskim. Jest to 30,7 mln zł, choć rynek ten przyniósł w I półroczu tego roku nieco mniej niż rok wcześniej – o 4,3 proc.

– Wyhamowanie dynamiki wzrostu i spadek sprzedaży o 1 411 tys, zł na skutek braku środków finansowych w systemie oraz oferowania niektórych wyrobów przez konkurencję po niższych cenach, a także w wyniku dewaluacji rubla – tłumaczy Apator w raporcie.

Drugim największym rynkiem eksportowym były w zeszłym półroczu Czechy z przychodami rzędu 17,7 mln zł, i ten rynek akurat się rozwija – wzrost sprzedaży rdr o 66 proc. dzięki zwiększonej sprzedaży linii gaz i linii woda i ciepło, wyjaśnia Apator w raporcie.

Trzecim rynkiem są Niemcy ze sprzedażą w wysokości 17,1 mln zł z minimalnym spadkiem o 1 proc. rdr.

Największy spadek miała sprzedaż na rynek duński – z 42,8 mln rok wcześniej d 6,2 mln zł w I poł. 2014 r.Tu zaważyło zakończenie kontraktu dostawy gazomierzy z przeznaczeniem na rynek holenderski.

Nowym rynkiem są Indie – rok wcześniej przychody praktycznie nie istniały, po I poł. br. jest to 16 mln zł. Tam Apator sprzedał gazomierze z przeznaczeniem na rynek brytyjski.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Inwestor

Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości