-2 C
Kopenhaga
środa, 29 listopada, 2023

Bilcze Złote – najpiękniejsze naczynia Europy

Bilcze-Zlote-najpiekniejsze-naczynia-Europy

Spektakularne wyroby ceramiczne sprzed 6 tys. lat na wystawie w Warszawie

Zbiór bogato zdobionych naczyń oraz figurek glinianych przedstawiających ludzi i zwierzęta, odkrytych podczas badań prowadzonych pod koniec XIX i na początku XX w. na Ukrainie, można obejrzeć na nowej wystawie czasowej „Bilcze Złote – najpiękniejsze naczynia Europy” w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Oprócz wyrobów ceramicznych, ekspozycję uzupełniono o wybór narzędzi krzemiennych, kościanych oraz glinianych przęślików i ciężarków tkackich.

Ekspozycję przygotowało Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Prezentowany jest na niej wybór zabytków z dwóch stanowisk społeczności kultury trypolskiej: Ogród i Jaskini Werteba z miejscowości Bilcze Złote w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie. Bogaty zbiór unikatowych zabytków pochodzących z wykopalisk prowadzonych na przełomie XIX i XX w. trafił do Muzeum Archeologicznego w Krakowie w 1904 r. na mocy umowy, jaką zawarła księżna Teresa Sapieżyna z władzami Akademii Umiejętności.

Prezentowane na wystawie przedmioty wykonała społeczność kultury trypolskiej, która rozwijała się od poł. V do poł. III tysiąclecia p.n.e. na terenie Ukrainy i Mołdawii. Archeolodzy uważają tę ludność za jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacyjnie kultur młodszej epoki kamienia na obszarze Europy. Uwagę naukowców zwraca szczególnie technologia wykonania naczyń ceramicznych i ich barwne, żywe zdobienia. Przedstawiciele kultury trypolskiej zamieszkiwali duże osady zakładane często w miejscach o naturalnych warunkach obronnych. Niekiedy rozrastały się one do gigantycznych rozmiarów i liczyły po kilka tysięcy mieszkańców. Zajmowali się oni rolnictwem i hodowlą zwierząt. Dużą rolę w gospodarce tej społeczności odgrywała także dalekosiężna wymiana handlowa z wysoko rozwiniętymi centrami – bałkańskim i karpackim.

„Jednym z zadań wystawy jest prezentacja wybitnego kunsztu artystów z kręgu kultury trypolskiej. Z prostych form ceramicznych potrafili oni stworzyć prawdziwe dzieła sztuki użytkowej i sakralnej – związanej z kultem religijnym, wyrażającej sferę życia duchowego ówczesnych społeczności” – wyjaśnia Barbara Sałacińska z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Ekspozycja „Bilcze Złote – najpiękniejsze naczynia Europy” będzie czynna do 13 października br.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości