1.6 C
Kopenhaga
czwartek, 7 grudnia, 2023

Grupa Wyszehradzka i państwa nordycko-bałtyckie

Grupa-Wyszehradzka-i-panstwa-nordycko-baltyckie

Spotkanie szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej i państw nordycko-bałtyckich

 

Współpracy energetycznej, konfliktowi na Ukrainie, przygotowaniom do majowego Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze oraz walce z terroryzmem poświęcone było spotkanie szefów MSZ państw wyszehradzkich i krajów nordycko-bałtyckich w Strsbskim Plesie na Słowacji.

Spotkanie odbyło się w ramach słowackiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Format spotkań państw Europy Środkowo-Wschodniej z państwami nordyckimi i bałtyckimi został zainicjowany w roku 2013 przez Polskę i Szwecję w ramach polskiej prezydencji w V4. Obecne spotkanie było już trzecim z rzędu.

– To unikalny format, który łączy trzy regionalne organizacje – podsumowywał spotkanie jego gospodarz, szef słowackiej dyplomacji Miroslav Lajcak. – Całkowicie zgadzamy się w sprawie wsparcia reform na Ukrainie i respektowania porozumień mińskich.

Przewodniczący polskiej delegacji minister Grzegorz Schetyna podkreślał, że uzupełnianie współpracy państw Europy środkowej o wymiar północny jest całkowicie naturalne. – Łączy nas geografia, wspólne spojrzenie na sprawy regionalne oraz możemy być dla siebie znakomitymi partnerami w zakresie dostaw surowców energetycznych – mówił szef polskiej dyplomacji.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości