15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Intensywne rozmowy o klimacie

PreCOP-klimat

Dziś w Warszawie rozpoczął się PreCOP. Delegaci z blisko 40 krajów, w tym ministrowie środowiska, będą dyskutować o nowym porozumieniu klimatycznym, które ma zacząć obowiązywać w 2020 roku. Do rozmów zaproszono także przedstawicieli biznesu. Spotkanie potrwa do piątku, 4 października.

PreCOP to spotkanie poprzedzające Konferencję ONZ w Sprawie zmian klimatu, którą Polska będzie gościła w listopadzie br. w Warszawie (11-22 listopada). Pierwszego dnia odbędzie się debata z udziałem przedstawicieli biznesu i polityków, dotycząca tego, jak przedsiębiorcy mogą skutecznie zaangażować się w działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i jak poprawić współpracę miedzy przemysłem a negocjatorami. Przez kolejne dwa dni delegaci będą rozmawiać o kształcie nowego porozumienia klimatycznego oraz finansowaniu działań związanych z adaptacją do zmian klimatu.

Czekają nas trzy dni intensywnych rozmów. W tym czasie będziemy zbierać opinie i pomysły poszczególnych delegacji dotyczące ich oczekiwań wobec przyszłego porozumienia klimatycznego. Musimy zastanowić się m.in. nad takimi elementami nowej umowy, jak czas jej obowiązywania, czy jak zapewnić, by umowa mogła być ratyfikowana przez wszystkie 194 państwa – członków Konwencji klimatycznej – mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

Do rozmów zapraszamy także, po raz pierwszy w historii konferencji klimatycznych, przedstawicieli biznesu. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, bez ich zaangażowania nie uda się nam skutecznie ograniczyć emisji gazów cieplarnianych. To przemysł dysponuje wiedzą i narzędziami, jak skutecznie redukować emisje. Jako bardzo ważna strona w działaniach na rzecz ograniczenia zmian klimatu, biznes musi być uczestnikiem procesu negocjacyjnego – dodaje minister Korolec.

Włączenie biznesu to dobry krok w kierunku podniesienia efektywności procesu negocjacyjnego – mówi Henryka Bochniarz, Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

PreCOP potrwa do piątku, 4 października. W spotkaniu udział wezmą delegaci z ok. 40 krajów, w tym m.in. z: Chin, Danii, Francji, Korei Południowej, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.  Wśród zaproszonych do rozmów przedstawicieli biznesu znajdują się m.in. takie firmy, jak: BASF, CEMEX, Alstom, PGE, PKN Orlen oraz organizacje biznesowe z całego świata m.in.: Lewiatan, BUSINESSEUROPE, Brazylijska Konfederacja Przemysłowa czy amerykańska Rada Międzynarodowego Biznesu.

***

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy – Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Tegoroczna konferencja COP19 rozpoczyna proces negocjacji nowego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Nowa umowa klimatyczna ma zostać podpisana w 2015 roku w Paryżu. Celem spotkania w Warszawie jest wypracowanie fundamentów pod nowe porozumienie, tak by w Paryżu możliwe było jego zawarcie. Porozumienie, którego negocjacje rozpoczynają się w Warszawie – ma po raz pierwszy w historii – objąć zobowiązaniami redukcyjnymi 194 państwa – członków Konwencji klimatycznej (zarówno kraje rozwinięte, jak i rozwijające się).

Szczyt COP19 oficjalnie rozpoczyna się 11 listopada. Do 19 listopada potrwają negocjacje na poziomie urzędników. 19 listopada (do 22 listopada) rozpocznie się Segment Wysokiego Szczebla (High Level Segment) z udziałem ministrów środowiska.

W tym roku, w trakcie konferencji COP19, planowane są także debaty z udziałem przedstawicieli biznesu i miast, tzw.  Business Day oraz Cities Day. Spotkania te mają na celu zebranie opinii i pomysłów praktyków, od których w dużej mierze będzie zależała szybkość wprowadzania nowych rozwiązań niskoemisyjnych.

Co roku w szczytach COP – oprócz polityków – uczestniczą także przedstawiciele organizacji pozarządowych, ekolodzy, przedstawiciele biznesu. Wydarzeniu towarzyszą liczne akcje edukacyjne dot. zmian klimatu i sposobów zapobiegania temu zjawisku. W tym roku polski rząd planuje w trakcie COP19  m.in. wystawę polskich technologii środowiskowych.

 

Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich ONZ.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ministerstwa Środowiska RP (mos.gov.pl)
Joanna Józefiak
Fot: sxc.hu

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości