15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Kaucja na puszki i butelki w Danii

Kaucja-na-puszki-i-butelki-w-Danii

Zmiany w kaucji na puszki i butelki w Niemczech wzmocnią duński handel

 

Wprowadzenie nowych zasad i opłat kaucyjnych na wszystkie produkty w puszkach i butelkach kupowanych na granicy niemiecko-duńskiej, wpłynie m.in. na mniejszą opłacalność kupowania przez Duńczyków piwa w puszkach w Niemczech.

Dyrektor ds. marketingu duńskiej Izby Gospodarczej Lotte Engbæk Larsen stwierdził, iż „nowe rozwiązania spowodują zmniejszenie zakupów po drugiej stronie granicy i zachęcą do zakupów w Danii, w szczególności w odniesieniu do niektórych produktów alkoholowych, które przyciągają i napędzają zakupy transgraniczne”.

Każdego roku około miliona niemieckich puszek jest przewożonych przez granicę do Danii. Duński minister ds. środowiska Kirsten Brosbøl szacuje, iż zmieniony niemiecki system kaucyjny wpłynie na wzrost obrotów w duńskich sklepach przygranicznych o ok. 475 mln DKK.

Wprowadzone zmiany dotyczą przede wszystkim wysokości opłat i możliwości zwrotu puszek i butelek. W Danii kaucja wynosi obecnie 1,19 DKK na produkty w puszkach i butelkach. W Niemczech wprowadzono kaucję w wysokości 1,85 DKK, a jej odzyskanie nie będzie możliwe w Danii.
Kirsten Brosbø dodał, iż „dotychczasowy import z Niemiec produktów w puszkach zwolnionych z kaucji stanowił poważny problem środowiskowy, gdyż większość pustych puszek nie trafiało później do kontenerów, ale zalegało odłogiem”.

Źródło: copenhagen.trade.gov.pl
Fot: copenhagen.trade.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości