15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Każdy chce „pracy marzeń”

praca-marzen

Czy każde stanowisko pracy może się okazać potencjalną „pracą marzeń”?

Z pewnością wiele osób zgodzi się z tezą, że praca odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas. Spędzamy w niej zazwyczaj osiem godzin dziennie, a czterdzieści tygodniowo. W związku z tym, że praca zajmuje nam tak dużo czasu, przekonanie o tym, że powinniśmy szukać pracy idealnej i nie pozwalać sobie na „zasiedzenie” w jakimś przypadkowym miejscu, jest bardzo popularne.

Społeczeństwo tworzy wiele stanowisk pracy, które są niezbędne do bezproblemowego funkcjonowania wszystkich jego członków. Wśród nich są również stanowiska pracy niechętnie zajmowane przez kogokolwiek. Czy osoba, która wykonuje pracę na takim stanowisku robi to dlatego, że wybrała sobie taką karierę, czy też jest to po prostu praca, którą w danym momencie udało jej się znaleźć i podjęła ją, żeby mieć jakiekolwiek źródło utrzymania? A może dlatego, że jest to praca najlepsza z tych, jakie mogła podjąć przy swoich kwalifikacjach?

Pomysł ciągłego poszukiwania idealnej pracy wydaje się być odrobinę utopijny. Wyobraźmy sobie, że wszyscy poszukują idealnej pracy, nie podejmując nawet na chwilę zatrudnienia, wobec którego mają podejrzenia, że nie będzie w pełni satysfakcjonujące. W rezultacie do miejsc pracy powszechnie uważanych za niezwykle przyjemne, dochodowe i satysfakcjonujące ustawiałyby się kolejki osób chętnych, czekających aż któreś z nich się zwolni. Z kolei prace niekoniecznie przyjemne i pożądane nie byłyby w ogóle wykonywane, ze względu na brak chętnych osób do pracy.

Większość świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych nie ma nawet ogólnego pojęcia i pomysłu na to, w jaki sposób mogliby zarabiać na życie. Studia zapewniają wiedzę teoretyczną, z kolei po zakończeniu studiów absolwentom pozostaje znaleźć pracę, w której nabytą wiedzę teoretyczną wykorzystają w praktyce. Dlatego ważne jest, aby szukać i podejmować pracę na wielu stanowiskach, co pozwoli jasno określić, jaka praca satysfakcjonuje daną osobę, a jaka niekoniecznie. Bardzo często zdarza się, że wielokrotna zmiana miejsc pracy pozwala młodemu człowiekowi przekonać się, że praca o której początkowo marzył nie do końca odpowiada jego wyobrażeniom. Jest to również okazja, by spróbować czegoś zupełnie innego, odległego od początkowych zainteresowań. W rezultacie wiele osób przekonuje się, że praca której początkowo nawet nie chcieli podjąć, nagle okazuje się „tą jedyną”. Dokonywanie wyborów jedynie na podstawie niczym nie popartych preferencji ogranicza każdego z nas.

Joanna Niemyjska
Źródło: materiały pochodzą ze strony Zielona Linia (zielonalinia.gov.pl)
Fot: sxc.hu

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości