1.6 C
Kopenhaga
czwartek, 7 grudnia, 2023

Koncepcja Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina tematem rozmów w Kopenhadze

Koncepcja-Transgranicznego-Regionu-Metropolitalnego-Szczecina-tematem-rozmow-w-Kopenhadze

Szczecińscy urbaniści z wizytą w Kopenhadze

 

Rozpoznanie możliwości współpracy regionalnej i włączenie Danii do koncepcji Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina tematem rozmów w Kopenhadze

Przebywający w Kopenhadze oraz Malmö przedstawiciele regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej z województwa zachodniopomorskiego rozpoznają możliwości uruchomienia wspólnych projektów z obszaru planowania przestrzennego oraz włączenia duńskich regionów w realizację przygotowywanej koncepcji Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina. 16 grudnia br. złożyli wizytę w Ambasadzie RP.

Podczas spotkania z panią Ambasador H. Mościcką-Dendys rozmawiano o możliwościach zintensyfikowania współpracy regionalnej między Danią a Polską, szczególnie w obszarze turystyki i połączeń transportowych, a także o wykorzystaniu na terenie Zachodniopomorskiego duńskich doświadczeń w zakresie planowania przestrzennego. Delegacja spotkała się także z przedstawicielami Regionu Øresund oraz zapoznała, dzięki wsparciu Duńskiego Centrum Architektury, z rozwiązaniami urbanistycznymi w mieście. ‘Smart cities’ oraz zrównoważony rozwój miast, wykorzystanie w tym zakresie doświadczeń duńskiej ‘zielonej transformacji’ były także jednym z tematów rozmów w – należącym do rządowego klastra zielonych technologii – „House of Green.”

Region Øresund obejmujacy prawie 3,7 mln mieszkańców zalicza się do najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów w północnej Europie. Od roku 1993 na postawie porozumienia pomiędzy liderami regionów Zelandia, Lolland, Falster, Bornholm i Skåne Komitet Regionu Øresund wdraża program głębokiej integracji transgranicznej. Ambicją autorów programu jest, by do roku 2020 Øresund zdobył status najbardziej atrakcyjnego regionu w Europie, gdy idzie o stopień integracji, więzi ponadgraniczne i politykę ochrony klimatu. Współpraca województwa zachodniopomorskiego z Øresund wpisuje się w priorytety obecnej polskiej prezydencji w RPMB, kładącej nacisk na rozbudowę więzi regionalnych w basenie Morza Bałtyckiego.

Źródło: kopenhaga.msz.gov.pl
Fot: kopenhaga.msz.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości