-2 C
Kopenhaga
środa, 29 listopada, 2023

Możliwości współpracy z UE na rynkach rozwijających się

Mozliwosci-wspolpracy-z-UE-na-rynkach-rozwijajacych-sie

Wiceminister Kacperczyk o możliwościach współpracy z UE na rynkach rozwijających się

 

– MSZ działa intensywnie, aby zainteresować polskie firmy możliwościami współpracy z UE w ramach zamówień i kontraktów realizowanych poza jej granicami – podkreśliła wiceminister Katarzyna Kacperczyk, otwierając konferencję „Możliwości współpracy z Unią Europejską na rynkach rozwijających się”.

W szkoleniu, zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z Komisją Europejską oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, wzięło udział ok. 120 przedsiębiorców z całego kraju. Podczas konferencji prezentowane były założenia europejskiej dyplomacji ekonomicznej, procedury zamówień i dotacji udzielanych przez UE w jej działaniach zewnętrznych, a także konkretne programy realizowane w regionach Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

– Chcemy, aby zaangażowanie – nasze i polskich przedsiębiorców – zwiększyło nie tylko konkurencyjność polskiej gospodarki, ale także pomogło rozwijać przedsiębiorczość i tworzyć nowe miejsca pracy na rynkach trzecich – zaznaczyła wiceszefowa polskiej dyplomacji. Podkreśliła też, że tworząca się obecnie europejska dyplomacja ekonomiczna, wraz z jej instrumentami finansowania projektów, to szansa na rozwój dla polskich firm, które chcą działać globalnie.

Wiceminister Kacperczyk oceniła, że unijne konkursy i projekty realizowane w państwach trzecich, mogą przyczynić się też do modernizacji polskich firm. Jak podkreślali podczas dyskusji eksperci Komisji Europejskiej, kluczowe dla sukcesu firm w zamówieniach i kontraktach UE na zagranicznych rynkach jest umiejętne funkcjonowanie w konsorcjach i współpraca z silniejszymi partnerami, a także kontakt z delegaturami UE w danym kraju.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości