22.4 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Nadmiar obowiązków w pracy

ciezka-praca

W obecnych czasach pęd za karierą jak i sama chęć posiadania pracy jest tak wielka, iż często pracujemy ponad siły, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, jakie niesie za sobą zbyt dużo obowiązków, nadmierny stres, brak odpowiedniej liczby przerw w pracy.

Pierwszym, podstawowym objawem jest przemęczenie, które prowadzi do pogorszenia pamięci i utraty koncentracji. Zaczynamy zapominać o zleconych nam poleceniach, terminach, spotkaniach. Coraz trudniej jest nam skupić się nad wykonywanym zadaniem, łatwo się dekoncentrujemy, co w konsekwencji prowadzi do wyraźnego spadku jakości i efektywności pracy. Zostajemy po godzinach, gdyż nie jesteśmy w stanie się wyrobić. Zadanie, które wcześniej wykonywaliśmy w ciągu godziny, teraz zajmuje nam dwie.

Popełniamy coraz więcej błędów. W domu nie jesteśmy w stanie odpocząć, cały czas po głowie chodzą nam sprawy związane z pracą, niedokończone zadania, niewykonane telefony. Rano budzimy się niewyspani , niezależnie od tego, ile godzin śpimy. Najpierw mamy problemy z zaśnięciem, a kiedy już to się uda, to i tak śni nam się praca albo budzimy się kilka razy w nocy z przeświadczeniem, że znów o czymś zapomnieliśmy. W efekcie sen nie daje zamierzonego ukojenia i nie pozwala na wypoczynek, raczej jesteśmy bardziej zmęczeni i niewyspani. I takim oto sposobem spirala chronicznego zmęczenia się nakręca.

Irytacja i złość, to uczucia, które nas nie opuszczają. Wszyscy i wszystko nas denerwuje, a uśmiech na twarzy od dawna już nie gości. Nasze zachowanie zaczyna wpływać negatywnie na stosunki z współpracownikami.

Wcześniej byliśmy okazem zdrowia i nie chodziliśmy na zwolnienia lekarskie, dziś co chwila łapie nas przeziębienie lub inne dolegliwości. Jest to efekt spadku odporności oraz mechanizmu obronnego.

Co zrobić w takiej sytuacji? Warto na chwilę zatrzymać się i odpocząć, a nawet wyjechać na wakacje, gdyż w przeciwnym razie nasz organizm może zafundować nam poważne problemy zdrowotne, i to zarówno psychiczne, jak i fizyczne, np. depresję, wrzody żołądka, problemy z sercem, zapalenie spojówek przy pracy przy komputerze, kręcz karku u kierowcy, zespół cieśni nadgarstka u programisty itd.

Joanna Niemyjska
Źródło: materiały pochodzą ze strony Zielona Linia (zielonalinia.gov.pl)
Fot: sxc.hu

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości