10 C
Kopenhaga
niedziela, 24 września, 2023

Networked Society City Index 2014

Networked-Society-City-Index-2014

Nowy raport Networked Society City Index 2014 firmy Ericsson. Warszawa na tle megamiast

 

Dziewięć miast zostało dodanych w najnowszej wersji raportu Networked Society City Index
Kluczowe wnioski: miasta o niskiej dojrzałości ICT poprawiają swoją infrastructure ICT szybciej niż miasta dojrzałe, co wskazuje na próbę doganiania lub wykonania „żabiego skoku” rozwojowego – prosto do najbardziej zaawansowanych technologii.
Raport zawiera trzy prognozy dla przyszłości miast związane ze wzrostem tzw. “smart cities”, redefiniowania PKB, a także siły współpracy.

Ericsson opublikował najnowszy raport Networked Society City Index. Ranking prezentuje 40 miast uszeregowanych pod względem parametrów związanych z ICT: dostępność, wykorzystanie, inwestycje w rozwój ekonomiczny, społeczny i środowisko naturalne (tzw. triple bottom line).

Jednym z kluczowych wnoisków z raportu jest fakt, że miasta o niskiej dojrzałości ICT szybciej poprawiają parametry związane z ICT, niż miasta dobrze funkcjonujące w obszarze teleinformatyki, licząc na dogonienie liderów. Wiele miast ma również możliwość przeskoczenia innych poprzez unikanie rozbudowy drogiej i coraz częściej zbędnej infrastruktury fizycznej, a zamiast tego wybieranie inwestycji w zaawansowane aplikacje oparte o zaawansowane technologie mobilne.

Patrik Regårdh, szef Ericsson’s Networked Society Lab wyjaśnia znaczenie ICT w rozwijających się miastach: “ICT było zadaniem departamentu IT. Dziś, gdy widzimy tak wiele możliwości, które daje nam rozwój ICT, to pojęcie wyewoluowało i jest dziś zbiorem umiejętności menedżerskich. Dlatego, kierowanie organizacją i różnymi elementami miast jest w coraz większym stopniu oparte o ICT, tak by zapewnić jak największą efektywność i innowacyjność. ICT dodaje efektywność do właściwie wszstkich obszarów życia w mieście – od służby zdrowia, poprzez transport, aż do dostarczania mediów.”

Pięć czołowych miast w rankingu (Sztokholm, Londyn, Paryż, Singapure I Kopenhaga) pozostały identyczne jak w ubiegłym roku, jedynie Paryż wyprzedził Singapur i zajmuje obecnie 3 miejsce. Dziewięć nowych miast dodanych do ranking to Berlin, Monachium, Barcelona, Ateny, Rzym, Warszawa, Maskat, Abu Zabi i Dubai. Wśród nich, Monachium ma najwyższy ranking, a następne najwyższe wyniki osiągnęły Berlin i Barcelona.

Kolejną nowością w tegorocznym raporcie są trzy prognozy dla przyszłości rozwoju urbanistycznego związanych z nowymi technologiami, rozwiązaniami ICT i aplikacjami:

Smart miasta: Ludzie bardziej niż instytucje będą kształtowali rozwój miasta, wraz z większą liczbą otwartych systemów politycznych będzie dochodziło do rozproszenia władzy.
Zredefiniowane PKB: przechodząc do ekonomii współpracy i dzielenia się, rozwiązania ICT dostarczą narzędzi do wykreowania większej wartości z mniejszej ilości zasobów.
Siła współpracy: organizacje sieciowe przyszłości będą bardziej elastyczne i efektywne dzięki współpracy. Dlatego, zmienią się również warunki zarządzania miastem, wymagając zmian legislacyjnych.

Ranking Ericsson Networked Society City Index powstał przy współpracy ze Sweco, grupą zajmującą się inżynierią zrównoważonego rozwoju i designem.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości