18.7 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

Pierre Krähenbühl w Polsce

Pierre-Krahenbuhl-w-Polsce

Wizyta Komisarza Generalnego UNRWA w Polsce

Minister Witold Waszczykowski spotkał się 26 stycznia z Pierrem Krähenbühlem, Komisarzem Generalnym Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (ang. United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East, UNRWA). Podczas rozmowy omówiono możliwości utrzymania wsparcia dla Palestyny.

– Od 2005 r. Palestyna pozostaje jednym z głównym krajów partnerskich polskiej współpracy rozwojowej na Bliskim Wschodzie. Mimo kryzysu humanitarnego rozgrywającego się w Syrii i krajach sąsiednich, nie zapominamy o losie uchodźców palestyńskich – potwierdził minister Waszczykowski. – Dostrzegamy szczególną rolę UNRWA w zapewnianiu edukacji i opieki zdrowotnej dla Palestyńczyków – dodał.

Wizyta Komisarza miała miejsce w związku z inauguracją wystawy zdjęć „Długa Podróż” poświęconej historii uchodźców palestyńskich i działaniom UNRWA. W oficjalnym otwarciu ekspozycji w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego Pierre’owi Krähenbühlowi towarzyszyła wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka. Wystawa w Polsce, zorganizowana m. in. dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jest pierwszą ekspozycją w tej części Europy. Dotychczas była prezentowana m.in. w Nowym Yorku, Ramallah, Rzymie, Turynie, Brukseli oraz Hadze.

Od momentu powstania w 1949 roku, UNRWA kolekcjonuje fotografie i filmy dokumentujące różne aspekty życia oraz historię uchodźców z Palestyny. Archiwum fotograficzne i filmowe prezentuje bezcenny i unikatowy zbiór danych historycznych, włączony w poczet „Pamięci Świata” UNESCO.

Polska regularnie wspiera finansowo działania UNRWA na rzecz uchodźców palestyńskich poprzez coroczne wpłaty do budżetu ogólnego agendy oraz w odpowiedzi na konkretne apele dotyczące ich najpilniejszych potrzeb. Od 2007 r. Rząd RP przeznaczył na ten cel ponad 7,7 mln zł.

 

Źródło: Polska Pomoc (polskapomoc.gov.pl)
Fot: polskapomoc.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości