18.7 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

Polacy biorą udział w misji kosmicznej Rosetta

Polacy-biora-udzial-w-misji-kosmicznej-Rosetta

Misja kosmiczna Rosetta z udziałem Polaków

Zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN robot zbada jądro komety. To jedno z najważniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, w jakie wyposażona jest sonda Rosetta.
Zadaniem sondy Rosetta, która od 10 lat przemierza kosmos, jest zbadanie natury komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Z pokładu sondy został dzisiaj uwolniony lądownik Philae, który podejmie próbę pierwszego w historii lądowania na powierzchni komety.

Skonstruowaną przez naukowców Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) sondę wyposażono w łącznie 11 instrumentów naukowo-badawczych. Spośród nich dwa największe to wiertło do pobierania próbek i polski penetrator kometarny Mupus stworzony przez zespół konstruktorów z Laboratorium Robotyki i Mechatroniki Satelitarnej CBK PAN.

Dzisiejsze lądowanie próbnika na lecącym obiekcie będzie pierwszą tego rodzaju operacją w dziejach ludzkości. Do tej pory jedyną szansą na zetknięcie z powierzchnią komety była zaplanowana kolizja obu obiektów.

Misja Rosetta jest misją kluczową w ramach realizowanego przez ESA programu badań kosmicznych Horizon 2000. W jej realizacji z ESA współpracują narodowe agencje kosmiczne z kilku krajów europejskich oraz NASA. Celem misji jest przeprowadzenie badań mających pomóc w poznaniu pochodzenia komet oraz ich znaczenia dla powstania Układu Słonecznego.

Polskie studio Platige Image z nominowanym do Oscara Tomaszem Bagińskim wyprodukowało na zlecenie ESA niezwykły krótkometrażowy film promujący lądowanie na komecie w ramach misji Rosetta.

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze
fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości