15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Polacy żyją coraz dłużej

Polacy-zyja-coraz-dluzej

Polscy seniorzy coraz bardziej aktywni

Polacy żyją coraz dłużej. Badania społeczne wskazują, że w naszym kraju mężczyźni przeciętnie dożywają 73 lat, a kobiety 8 lat więcej[1]. Polacy również chcą żyć aktywnie, pomimo tego, że często zmagają się z różnymi chorobami, np. chorobą zwyrodnieniową stawów[2]. Program „Voltaren MAX. Rozruszaj Stawy™” współorganizowany z Polskim Towarzystwem Fizjoterapii i we współpracy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, jako jedyny na tak szeroką skalę, pomaga w aktywizacji osób starszych. Dzięki niemu seniorzy w całej Polsce uczą się jak codziennie walczyć z bólem stawów, aby móc cieszyć się swobodą ruchu.

Uniwersytety Trzeciego Wieku

Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) odpowiadają na najważniejsze potrzeby seniorów – nie tylko dbają o intelektualny rozwój, ale także utrzymywanie aktywności fizycznej, która jest ważnym elementem codziennego życia. Seniorzy dołączają do Uniwersytetów Trzeciego Wieku, aby aktywnie spędzać czas na emeryturze, poznawać ludzi i tworzyć nowe więzi towarzyskie, a przede wszystkim by zdobywać wiedzę i poszerzać horyzonty.[3] Uniwersytetów Trzeciego Wieku powstaje w Polsce coraz więcej. Ich liczba wzrosła o 326 placówek od 2007 roku (wówczas było ich 125). Dziś istnieje około 451 takich miejsc w całym kraju.[4] W przeciętnym UTW kształci się około 230 osób. Ze statystyk wynika, że wśród Polaków powyżej 50. roku życia, jedna ze 150 osób uczęszcza na prowadzone przez UTW zajęcia. Dzisiaj najstarsi słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku mają ponad 80 lat i są to ludzie niezwykle aktywni, mimo dolegliwości fizycznych związanych z wiekiem. Wraz z młodszymi koleżankami i kolegami uczestniczą w zajęciach, a także wyjazdach i wycieczkach.[5] Tu ważną rolę odgrywa program „Voltaren MAX. Rozruszaj Stawy™”, który sprawia, że słuchacze UTW jeszcze lepiej korzystają z życia.

„Voltaren MAX. Rozruszaj Stawy™” – program aktywizujący polskich seniorów

Program „Voltaren MAX. Rozruszaj Stawy™” skupiony jest na edukacji w obszarze walki z bólem stawów, który towarzyszy chorobie zwyrodnieniowej stawów i utrudnia codzienne funkcjonowanie starszych osób. Program obejmuje wykład oraz zajęcia ruchowe prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów z Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Podczas spotkania uczestnicy poznają przyczyny bólu stawów oraz sposoby walki z tą dolegliwością. Na sali ćwiczeniowej pod okiem ekspertów uczą się autorskiego zestawu „12 Ćwiczeń z Voltaren MAX”, opracowanego przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapii. Słuchacze otrzymują także materiały edukacyjne, w tym – Voltaren MAX. Poradnik o Zdrowiu Stawów. Ponadto każdy senior może otrzymać darmową indywidualną poradę fizjoterapeuty w Moblinym Centrum Informacji o bólu stawów, czyli w Voltaren MAX Busie.

Wagę roli programu potwierdzają sami uczestnicy: „To jest bardzo dobra akcja, z tego względu, że my starsi ludzie nie zawsze chcemy iść do lekarza, nie zawsze mówimy o naszych dolegliwościach. A tu dowiedziałam się bardzo dużo. Polecam, aby każdy zgłosił się do Voltaren MAX Busa i porozmawiał z fizjoterapeutą, bo on na pewno mu pomoże. (…) Po wizycie w Voltaren MAX Busie od razu chce się żyć!” – mówi pani Barbara Godos, która brała udział w spotkaniu „Voltaren MAX. Rozruszaj Stawy™” w Gdańsku.

„Prelekcja była bardzo ciekawa. A szczególnie polecam gimnastykę. Rozruszałam się i będę wykonywać w domu te ćwiczenia. Zmobilizuję do nich także całą swoją rodzinę. Także program „Voltaren MAX. Rozruszaj Stawy™” jest super!” – komentuje pani Maria Kluza, uczestniczka spotkania w Stalowej Woli.

Podkreślają to także pracownicy UTW: „Seniorzy mogli wziąć udział w zajęciach w ramach programu „Voltaren Max. Rozruszaj stawy™”. W związku z długim okresem oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty czy fizykoterapeuty, możliwość poznania ćwiczeń usprawniających stawy bez kolejki, jest bardzo cenna dla osób starszych. W wykładzie, w ćwiczeniach, a także w konsultacjach indywidualnych wzięło udział około 100 osób starszych, przede wszystkim słuchaczy UTW oraz osoby spoza Uniwersytetu zainteresowane swoim zdrowiem. Oby więcej takich spotkań z zakresu promującego zdrowie osób starszych.” – stwierdza dr Helena Hrapkiewicz, Kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Śląskim

Aktywacje w domu

Program „Voltaren MAX. Rozruszaj Stawy™” otwiera się też na seniorów, którzy z pewnych względów nie chcą lub nie mogą wziąć udziału w spotkaniu z fizjoterapeutami bądź wolą posiedzieć w domu. Mogą oni wejść na stronę internetową programu www.rozruszajstawy.pl. Znajdą tam porady, reportaże ze spotkań i filmy instruktażowe, które pokazują krok po kroku w jaki sposób można wykonywać ćwiczenia pod bacznym okiem fizjoterapeuty. Dzięki temu, każdy senior może ćwiczyć również w zaciszu swojego domu. Co istotne, dzięki temu seniorzy mogą wykonywać ćwiczenia w swoim czasie.

 

Więcej informacji na temat programu oraz spotkań pod numerem telefonu: 801 777 212[6]

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: infoWire.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości