-2 C
Kopenhaga
środa, 29 listopada, 2023

Polska premiera książki Róże dla Lone

Polska-premiera-ksiazki-Roze-dla-Lone

Książka o Annie i Lucjanie Masłochach już dostępna

 

Wszyscy zainteresowani niezwykłą, wzruszającą i tragiczną historią Anny Lone Mogensen Masłochy i jej męża Lucjana będą mogli zapoznać się z nią dzięki nowej książce autorstwa Marii Małaśnickiej – Miedzianogóry „Róże dla Lone. Za wolność Polski i Danii (1939 – 1945)”.

Książka „Róże dla Lone” będzie mieć swoją polską premierę 14 października br. Ambasada RP zorganizowała natomiast w dniu 23 września jej duńską promocję z udziałem autorki oraz reprezentanta wydawcy, czyli Instytutu Pamięci Narodowej, w osobie wiceprezesa Pawła Ukielskiego. Obecne były również przedstawicielki rodziny Mogensen. Partnerem przedsięwzięcia było Muzeum Wolności, oddział Muzeum Narodowego w Kopenhadze.

Ta publikacja to kolejny element odzyskiwania pamięci i popularyzowania wiedzy o parze niezwykłych bohaterów dwóch ruchów oporu: polskiego i duńskiego. Pierwsza książka w języku polskim poświęcona Annie Lone Mogensen i duńskiemu wątkowi w historii polskich działań wojennych na zachodzie. Ambasada od kilku lat podejmuje działania na rzecz propagowania mało znanej w obu krajach historii polsko – duńskiej współpracy wywiadowczej w trakcie wojny, jak również uczynienia z historii Anny i Lucjana elementu pamięci zbiorowej. Jest to historia nie tylko heroicznej walki i poświęcenia, ale również współistnienia dwóch kultur, w których wychowana była Anna Masłocha, patriotyzmu i miłości do dwóch ojczyzn i wreszcie miłości dwojga ludzi.

Tego samego dnia delegacja Ambasady wraz z weteranami duńskiego ruchu oporu złożyła wieńce przy pomniku na cmentarzu bojowników ruchu oporu Mindelunden w Ryvangen oraz na znajdujących się tam grobach Anny i Lucjana.

Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami Anny i Lucjana Masłochów

Informacja o książce na stronie IPN

Streszczenie i omówienie książki autorstwa Jensa Jørgena Nielsena (w j. duńskim)

Źródło: kopenhaga.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości