18.3 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Polskie filmy dokumentalne na festiwalu CPH:DOX

Polskie-filmy-dokumentalne-na-festiwalu-CPH-DOX

W programie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych CPH:DOX znalazły się trzy polskie produkcje

 

Festiwal CPH:DOX to trzeci co do wielkości festiwal filmów dokumentalnych na świecie. W każdej jego edycji pokazywanych jest około 200 filmów z całego świata. W ubiegłym roku pobito na nim rekord frekwencji, przekraczając liczbę 83.000 widzów.

W tym roku w programie festiwalu znalazły się trzy polskie filmy:

„Badajo Duchy z morza” (Walking under water) Elizy Kubarskiej opowiada o plemieniu nomadów Badajo zamieszkującym okolice wyspy Borneo, którzy do perfekcji opanowali trudną sztukę free-divingu. Potrafią pływać i chodzić po dnie oceanu, wstrzymując oddech na wiele minut. Ich życie i tradycje zmieniają się jednak gwałtownie w zderzeniu ze współczesną cywilizacją.

„Gadająca góra” (Talking Mountain) Agnieszki Polskiej to film krótkometrażowy opisujący podróż artystki z przyjaciółką Sarą van der Heide w poszukiwaniu Gadającej góry, legendarnego wzgórza, które jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania świata, a jednocześnie podróż ta jest wypełnieniem odwiecznej ogólnoludzkiej potrzeby poszukiwania duchowej istoty martwych obiektów. Film pokazywany jest łącznie z innymi filmami krótkometrażowymi pod wspólnym tytułem „Meaning of Style”.

„Łaska boża” (Grace of God) to koprodukcja islandzko – polska opowiadająca o bliskich duchowych relacjach pomiędzy ludźmi a zwierzętami domowymi. W pięknej scenerii Islandii 13 osób opowiada o swoich osobistych przeżyciach związanych z konkretnym zwierzęciem, a z całości wyłania się obraz spójnego, niemal religijnego świata. Autorami zdjęć do filmu są Agnieszka Rayss i Jan Bykczyński.

Źródło: kopenhaga.msz.gov.pl
Fot: kopenhaga.msz.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości