15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Postępowanie sądowe przeciwko pracownikom lotniska w Kopenhadze

Postepowanie-sadowe-przeciwko-pracownikom-lotniska-w-Kopenhadze

Zielone światło dla Ryanair do wszczęcia postępowania przeciwko personelowi lotniska

 

Ryanair otrzymał zielone światło od sądu okręgowego w Kopenhadze do wszczęcia postępowania sądowego przeciwko części pracowników lotniska w Kopenhadze, którzy w marcu br. blokowali odprawy lotnicze firmy.

Prawnicy Ryanair argumentowali, że firma odmawiając podpisania duńskich układów zbiorowych ze swoimi pracownikami na lotnisku, nie może w dalszej perspektywie akceptować demonstracji i blokad swoich przelotów. Stwierdzili również, że podstawowe zasady ochrony i bezpieczeństwa portów lotniczych zostały naruszone.

Z kolei prawnicy demonstrantów należących do związków zawodowych i blikujących lotnisko, nawołują obecnie do wycofania sprawy z sądu okręgowego i przeniesienie jej wyłącznie do duńskiego sądu pracy, który ostatecznie miałby rozstrzygnąć spór.

Jednakże duński sąd okręgowy orzekł, że sprawa przeciwko demonstrantom spełnia formalne podstawy i nie jest kwestią wyłącznie z zakresu prawa pracy, dlatego sprawa będzie rozstrzygnięta w sądzie okręgowym.

Jednocześnie inicjalny spór zbiorowy złożony przez duńską Konfederację Związków Zawodowych (LO) będzie rozpatrywany przez duński sąd pracy w dniu 12 maja br., który zadecyduje, czy związki zawodowe mają prawo do organizowania strajków solidarnościowych z pilotami i personelem pokładowym, którzy zablokowali prace linii lotniczej poprzez wstrzymanie dostaw paliwa, w tym również zaopatrzenia oraz załadunku bagażu.

Firma Ryanair stwierdziła, że z uwagi na fakt zatrudnienia wszystkich jej pracowników w samolotach zarejestrowanych w Irlandii, które niejako stanowią wyodrębnione terytorium Irlandii, a jednocześnie wszystkie osoby są zatrudnione na podstawie umów irlandzkich, firma nie ma żadnego interesu w negocjowaniu układów zbiorowych i odmówiła ich podpisania z duńskimi związkami zawodowymi, które odpowiedziały sporem i strajkami.

Jednocześnie Ryanair podtrzymał stanowisko, iż w przypadku orzeczenia duńskiego sądu pracy z korzyścią na rzecz związków zawodowych, wniesie pozew przed Europejskim Trybunału Sprawiedliwości (ETS).

Źródło: copenhagen.trade.gov.pl
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości