15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Premier Mateusz Morawiecki w Kopenhadze

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premier Danii Mette Frederiksen

W dn. 23.02.br. premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Kopenhadze z premier Danii Mette Frederiksen. Podczas rozmów poruszono tematy dwustronne oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem Europy i wsparciem Ukrainy.

– Jestem bardzo wdzięczny pani premier za deklaracje, słowa i czyny w obszarze wsparcia Ukrainy, stabilizacji sytuacji międzynarodowej, a także za decyzję dotyczącą przekazania Ukrainie haubic CAESAR – podkreślił premier Mateusz Morawiecki dziękując Danii za zaangażowanie.

Polska od początku rosyjskiej agresji 24 lutego 2022 r. jasno opowiedziała się po stronie Ukrainy. Nasz ogromny wkład w pomoc humanitarną i wojskową stawia nas w czołówce państw, które nieprzerwanie oferują swoje wsparcie.

Jako jedni z pierwszych przekazujemy też czołgi Leopard 2 i szkolimy ukraińskich żołnierzy. Polska podkreśla również znaczenie pomocy dla Ukrainy na arenie międzynarodowej oraz wspiera drogę Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO.

Polska i Dania to strategiczni partnerzy – w szczególności w zakresie współpracy energetycznej. We wrześniu 2022 r. uruchomiliśmy gazociąg Baltic Pipe. Ta inwestycja, stworzona przez Polskę we współpracy z Danią i Norwegią, jest dziś naszym kluczem do niezależności energetycznej od Rosji. Gazociąg Baltic Pipe zapewnia nam bezpieczne dostawy gazu dla Polski i sąsiednich nam krajów.

Szukamy dalszych możliwości rozwoju współpracy w tym zakresie między naszymi krajami.

– Znajdujemy się w takim szczególnym momencie historycznym, więc poruszamy wiele innych ważnych tematów – migracje, odnawialne źródła energii. Tutaj również się zgadzamy, jeśli chodzi o tak wiele kwestii – dodał szef polskiego rządu.

Materiał informacyjny KPRM.

Źródło: Polska w Danii | Serwis Rzeczypospolitej Polskie | gov.pl

Fot: gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości