18.7 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

Prezydencja Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego

prezydencja-polski-w-radzie-panstw-morza-baltyckiego

Zakończyła się polska prezydencja w Radzie Państw Morza Bałtyckiego

Zachęcamy do zapoznania się z raportem nt. aktywności w czasie polskiego przewodnictwa:
http://www.cbss.org/council/communication/

Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) powstała z inicjatywy rządów Niemiec i Danii w 1992 r. Pełniąc funkcję przewodniczącego Rady Państw Morza Bałtyckiego, Polska koncentrowała się na obszarach współpracy, wpisujących się w trzy długofalowe priorytety RPMB uzgodnione w czerwcu 2014 r.: zrównoważony region dobrobytu, tożsamość regionalna, oraz bezpieczny region. Zależało nam na pełniejszym wykorzystaniu potencjału RPMB. Naszym celem było także podjęcie dyskusji i konkretnych kroków w kierunku bardziej efektywnego zarządzania regionem i budowaniu efektu synergii, opierającego się na istniejących instytucjach i formatach współpracy lecz przy większej ich harmonizacji – zgodnie z dokumentami programowymi Rady.

W okresie lipiec 2015 – czerwiec 2016 Polska przewodniczyła również pracom Narodowych Koordynatorów ds. Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego.

Okres polskiego przewodnictwa w RPMB zbiegł się z przewodnictwem w Komitecie ds. Planowania Przestrzennego i Rozwoju VASAB, do którego priorytetów zaliczały się: problematyka miejska, planowanie przestrzenne w odniesieniu do obszarów morskich oraz monitoring terytorialny. Podjęte zostały działania na rzecz lepszej koordynacji prac pomiędzy Komitetem VASAB i właściwymi organizacjami i instytucjami w regionie.

W roku 2016 (1.01 – 31.12) Polska sprawuje także prezydencję w Komitecie Sterującym Partnerstwa Wymiaru Północnego ds. Transportu i Logistyki.

Więcej nt. wyników naszego przewodnictwa w RPMB można przeczytać:

– w Raporcie Prezydencji Polski [https://www.msz.gov.pl/resource/988ddd81-3eb5-4143-a183-1800ce5350c2:JCR]
– oraz na oficjalnej stronie Rady [http://www.cbss.org/cbss-polish-presidency-2015-2016/].

 

Źródło: Ambasada RP w Wiedniu (wieden.msz.gov.pl), Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: wieden.msz.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości