18.5 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

Przepisy przejściowe na lata 2013 -2014

panstwa-czlonkowskie

W latach 2013 i 2014 stosuje się przepisy przejściowe (art. 19 Decyzji).

Rok 2013 zarezerwowany jest dla państw członkowskich, które nie uczestniczyły w działaniach związanych ze znakiem na szczeblu międzyrządowym – Danii, Estonii, Niderlandów i Austrii (Irlandia, Luksemburg, Finlandia, Szwecja i Zjednoczone Królestwo mogą również uczestniczyć, jeżeli wyrażą taką wolę). Wymienione cztery państwa członkowskie mogą zaproponować obiekty wybrane do otrzymania znaku w ramach selekcji wstępnej w 2013 r. W drodze wyjątku mogą one wybrać w toku selekcji wstępnej maksymalnie po cztery obiekty, przy czym wszystkie one mogą potencjalnie być wybrane. Wyżej wymienione państwa członkowskie muszą do dnia 1 marca 2013 r. przekazać Komisji formularze wniosku dotyczące obiektów wybranych w selekcji wstępnej. Ostateczne wyznaczenie obiektów odbędzie się w 2014 r.

Rok 2014 będzie zarezerwowany dla państw członkowskich, które uczestniczyły w inicjatywie międzyrządowej dotyczącej ZDE i które potwierdziły udział w działaniach ZDE w nowej formule. Są to: Belgia, Bułgaria, Republika Czeska, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Węgry, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Słowacja. W drodze wyjątku mogą one wybrać w toku selekcji wstępnej maksymalnie po cztery obiekty, przy czym wszystkie one mogą potencjalnie być wybrane. Państwa te mogą zaproponować (bądź w drugim roku okresu przejściowego – 2014 r., bądź już w ramach pełnej działalności programu – począwszy od 2015 r.) obiekty, które już wcześniej otrzymały znak w ramach inicjatywy międzyrządowej. Państwa członkowskie muszą do dnia 1 marca 2014 r. przekazać Komisji formularze wniosku dotyczące obiektów wybranych w selekcji wstępnej. Ostateczne wyznaczenie obiektów odbędzie się w 2015 r.

Regularna procedura

Regularny nabór kandydatów do otrzymania ZDE będzie stosowany począwszy od 2015 r. Będzie on otwarta dla wszystkich państw członkowskich uczestniczących w ZDE i będzie odbywać się co drugi rok (zob. harmonogram w załączniku do Decyzji). Każde państwo członkowskie będzie mogło wstępnie wybrać do dwóch obiektów co dwa lata (art. 10 Decyzji), z których tylko jeden otrzyma ZDE (art.11 Decyzji).

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (mkidn.gov.pl)
Fot: sxc.hu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości