18.7 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

Sprzedaż na ulicach w Danii

Sprzedaz-na-ulicach-w-Danii

Warunki prowadzenia sprzedaży produktów na targowiskach i ulicach w Danii

 

Osoby, które chcą zajmować się handlem ze straganów, rowerów, skuterów, na ulicach, skwerach, placach czy parkach na terenie Danii muszą najpierw uzyskać pozwolenie od władz gminy, na terenie której chcą handlować. W Danii nie funkcjonują targowiska podobne do typowych, polskich targowisk.

Aby otrzymać pozwolenie na prowadzenie handlu ulicznego w Danii trzeba posiadać ważny numer CVR (odpowiednik naszego NIP), CPR (odpowiednik polskiego PESEL) oraz duński adres. Jest to podstawowa przeszkoda dla prowadzenia takiej działalności w Danii przez polskie firmy i polskich obywateli.

Aplikacje na pozwolenie składa się elektronicznie. Pozwolenie otrzymuje się po miesiącu od daty złożenia aplikacji pod warunkiem, że wniosek został poprawnie wypełniony.

Przed złożeniem aplikacji trzeba uzyskać pozwolenia od innych władz duńskich:

duński numer CVR (odpowiednik polskiego NIP) z Central Business Registration
zarejestrować się na www.mobiltreg.dk (Danish Business Authority) w przypadku ubiegania się o pozwolenie na mobilny handel uliczny,
jeśli ma się zamiar sprzedawać żywność lub napoje należy otrzymać pozwolenie na samochód, które wydawane jest przez Danish Veterinary and Food Administration, a na sprzedaż ryb, sera, lodów lub gotowanych dań konieczne jest pozwolenie z Regional Food Copenhagen.

Np. osoby, które chcą zajmować się handlem na ulicach, placach i skwerach w gminie Kopenhaga muszą najpierw dostać pozwolenie od władz tejże gminy.

Gmina Kopenhaga oferuje następujące rodzaje pozwoleń na prowadzenie sprzedaży:

handel okazjonalny np. przed świętami Bożego Narodzenia,
drobny handel mobilny, do którego używane są małe pojazdy do 2,5 m² (np. rowery) lub furgonetki-bufety powyżej 2,5 m², trzeba uzyskać dodatkowo zgodę na używany do sprzedaży pojazd, nie ponosi się opłat za wydanie pozwolenia na handel, aplikuje się elektronicznie, do aplikacji trzeba dołączyć zdjęcie pojazdu, pozwolenie jest ważne przez rok kalendarzowy,
stały, drobny handel (obwoźny), do którego używane są pojazdy większe niż 2,5 m², za który uiszcza się co miesiąc opłatę do władz gminy, do aplikacji trzeba dołączyć zdjęcie pojazdu, trzeba uzyskać dodatkowo zgodę na używany do sprzedaży pojazd.

O wydanie pozwolenia na prowadzenie handlu ze stałego straganu ulicznego aplikuje się do City Life, stragany uliczne można wynajmować w następujących lokalizacjach:

Havneparken Islands Brygge
Svanemølle Station
Rosenørns All
Sundbyvester Square
Helligånskirken
St. James Square
Rainbow Square

Ilość miejsc do prowadzenia handlu ze stałych straganów jest ograniczona. Dlatego aplikacje trzeba wypełniać bardzo staranie oraz dołączyć wszystkie wymagane załączniki, tj. „business plan” oraz opis, rysunek lub zdjęcie wyglądu stoiska. Każda decyzja o wydanie pozwolenia jest rozpatrywana indywidualnie. Brane są pod uwagę kryteria ustalane co roku w zależności od potrzeb miasta. W 2014 r. obowiązują następujące kryteria:

1) przede wszystkim zdrowie i ekologia,

2) nowy pomysł i zróżnicowanie (coś co jest inne od tego co jest dostępne normalnie),

3) wykorzystanie lokalizacji w całej Kopenhadze, a nie tylko miejsc najbardziej znanych.

Pozwolenia są wydawane tylko po wydaniu pozytywnej opinii przez Copenhagen Business Service. W składanym wniosku deklaruje się znajomość wytycznych dotyczących handlu w Kopenhadze i przepisów dotyczących sprzedaży żywności. Sprzedaż ze straganu musi rozpocząć się nie później niż 3 miesiące od daty wydania pozwolenia.

W stosunku do straganu i osoby prowadzącej sprzedaż obowiązują następujące zasady:

– w czasie kiedy nie prowadzi się handlu stragan musi być usuwany,

– stragany mają zgodnie z duńskimi przepisami „specjalny dostęp do dróg”,

– straganu nie można wynajmować, sprzedawać, przekazywać innej osobie,

– stragan nie może zmienić wyglądu – musi wyglądać tak jak został opisany we wniosku o pozwolenie,

– stragan musi być ustawiony tylko w danym określonym w pozwoleniu miejscu i nie może zajmować więcej powierzchni, niż zostało to określone w wydanym pozwoleniu,

– stragan nie może utrudniać ruchu innych pojazdów, rowerów, pieszych,

– osoba, która dostała pozwolenie na prowadzenie handlu odpowiedzialna jest za porządek wokół straganu, za usuwanie odpadów i śmieci,

– nie można zakłócać porządku, hałasować ani niszczyć środowiska,

– handel musi odbywać się co najmniej w 80% zadeklarowanego czasu prowadzenia sprzedaży,

– osoba, która dostała pozwolenie musi przestrzegać obowiązującego prawa, zasad, wytycznych dotyczących prowadzonego handlu, w tym godzin otwarcia oraz posiadać wymagane prawem niezbędne pozwolenia.

Pozwolenie na prowadzenie handlu ze stałego straganu wygasa automatycznie po dacie, która została określona w pozwoleniu, ale nie dłużej niż 3 lata.

Stragany, z których sprzedaje się owoce mogą mieć przyznany specjalny status z przywilejami, ale dotyczy to osób niepełnosprawnych i chorych. W takim przypadku obowiązują inne przepisy odnoszące się do godzin otwarcia straganu, np. możliwe jest, aby pozwolenie zostało wydane dla dwóch osób, które będą pracowały na „pół etatu”. O przyznanie specjalnego statusu należy wystąpić do Job Centre Copenhagen.

Ostatnio w Kopenhadze zostało otwarte nowe miejsce targowe – City Square, które znajduje się w okolicach stacji Nørrebro. Jest to targowisko przeznaczone do sprzedaży sezonowych owoców i warzyw. Targowisko powstało w ramach pilotażowego projektu zagospodarowania przestrzeni, który będzie trwał dwa lata. Targowisko będzie czynne w każdy weekend (piątek, sobota, niedziela) przez cały rok. Informacje o wolnych straganach dostępne są w gazetce wydawanej przez Copenhagen Business Service. Za targowisko odpowiedzialny jest zarządca, który podpisuje umowy z właścicielami stoisk na podstawie wytycznych otrzymywanych z gminy Kopenhaga. Aplikację składa się elektroniczne na stronie: http://citytorvet.dk/stadholder/lej-en-stand/ W aplikacji zaznacza się jakiego rodzaju produkty będą sprzedawane oraz jak długo (od dnia do dnia, z informacją przez ile weekendów) będzie trwała sprzedaż. W formularzu należy podać CVR (duński numer firmy), CPR (duński numer personalny), dane osób, które będą sprzedawały na straganie (ich numery CPR).

Ceny za wynajem straganu:

– za jeden dzień – 550 DKK = ok. 310 PLN,

– za weekend – 1450 DKK = ok. 820 PLN,

– miesięcznie – 4950 DKK= ok. 2810 PLN.

Zasady sprzedaży ze straganu obowiązujące na targowisku są podobne do tych ww. wymienionych dotyczących handlu ze straganów ulicznych np. stragany nie mogą być przekazywane, wynajmowane osobom trzecim, osoba prowadząca sprzedaż ze straganu musi przestrzegać obowiązujących przepisów, zasad, wytycznych dotyczących handlu, który prowadzi. Ponadto stragan może być postawiony nie wcześniej niż 1 godzinę przed rozpoczęciem handlu na targowisku, stoisko nie może być wcześniej zamknięte niż o godz. 17:30, miejsce targowe musi być posprzątane i opuszczone nie później niż o godz. 20:30.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony copenhagen.trade.gov.pl
Fot: copenhagen.trade.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości