Kultura
Polsko-duńska współpraca kulturalna wynika z bezpośrednich kontaktów pomiędzy instytucjami obu krajów, wymiany na poziomie miast i gmin oraz – w znacznej mierze – w wyniku działań Ambasady RP w Kopenhadze. Działania te polegają przede wszystkim na nawiązywaniu kontaktów z duńskimi partnerami – instytucjami kultury i festiwalami, włączaniu polskich artystów do projektów realizowanych w Danii oraz organizacji wizyt studyjnych. Największym zainteresowaniem cieszą się w Danii przede wszystkim projekty z dziedziny muzyki poważnej (dowodem sukcesy polskich pianistów występujących w ramach Roku Chopinowskiego oraz od wielu lat koncerty polskich kameralistów), muzyka jazzowa, sztuka współczesna, film oraz teatr dla dzieci i lalkowy. Coraz większym uznaniem cieszy się także polska szkoła projektowania.
Do najważniejszych projektów kulturalnych jakie odbyły się w Danii w ostatnich kilku latach, zaliczyć należy wydarzenia Roku Chopinowskiego z 15 koncertami, w tym koncertem kończącym jubileusz z udziałem Królowej Małgorzaty II i członków duńskiej rodziny królewskiej na Zamku Christiansborg. Wydarzenia Roku Chopinowskiego 2010
Po wielu latach powrócili do Danii polscy muzycy jazzowi, których znakomite występy na Copenhagen Jazz Festival w 2011 i 2012 roku przyciagnęły sporą publiczność – były to koncerty Trio Wasilewskiego, Leszka Możdżera oraz dziewięciu młodych polskich zespołów jazzowych w ramach projektu „Jazz po polsku”. Ważnymi wydarzeniami były przeglądy nowego polskiego kina oraz kina środkowoeuropejskiego w kopenhaskiej Cinematece/Duńskim Instytucie Filmowym, których gośćmi byli m.in. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze, Agnieszka Holland i Grzegorz Zgliński. Również polska sztuka współczesna cieszy się uznaniem Duńczyków – Kunsthallen Nikolaj zaprezentowała niedawno prace czołowych polskich artystów: Artura Żmijewskiego i Katarzyny Kozyry, a projekty Joanny Rajkowskiej pokazano w ramach Copenhagen Art Festival 2012. W ostatnich latach, m.in. dzięki wsparciu polskiego Instytutu Książki, pojawiły się nowe przekłady literatury polskiej na j. duński, w tym książki Olgi Tokarczuk, Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej i Witolda Gombrowicza. Lista przekładów literatury polskiej na j. duński
Ambasada RP była ponadto organizatorem wielu wizyt studyjnych do Polski, w których udział wzięli kuratorzy czołowych duńskich muzeów – Muzeum Designu, Muzeum Narodowego, instytucji prezentujących sztukę współczesną oraz organizatorów duńskiego życia muzycznego.
Aby otrzymywać informacje nt. wydarzeń kulturalnych w Danii można zapisać się na newsletter oraz śledzić nas na Twitterze lub Facebooku.
Źródło: Materiały pochodzą ze strony Ambasady Rzeczyposplitej w Polsce