15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Większa liczba bankructw w Danii

bankructwo-w-danii-bankruptcy

Mimo poprawy gospodarczej w Danii, optymizm jest studzony z uwagi na większą liczbę bankructw, które wyraźnie wzrosły w porównaniu z zeszłym rokiem. Negatywne informacje na ten temat pojawiły się zaledwie kilka dni po opublikowanym przez duńskie Stowarzyszenie Przemysłu (DI) raportu, w którym autorzy wieszczą lepszą przyszłość dla duńskiej gospodarki.

Główny ekonomista DI Nikolaj Pilgaard parafrazuje i twierdzi, iż negatywne wskaźniki to „jak garb na drodze”. Według niego „gorsze dane i wzrost liczby bankructw jest cechą charakterystyczną dla ostatniego kwartału roku. Wydaje się, iż część firm wytrzymała czas kryzysu, ale obecnie po prostu poddała się”.

Ponad 524 firm musiało zrezygnować ze swojej działalności w październiku, co oznaczało 12% wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Większość bankructw dotyczyło mniejszych firm usługowych, w tym również rodzinnych.

Ekonomista banku Nordea Helge Perdersen stwierdziła, iż bez rekordowo niskich stóp procentowych, sytuacja byłaby znacznie gorsza, szczególnie dla  właścicieli domów z kredytami hipotecznymi. Ponadto stwierdziła, że „powoli oddalamy się od kryzysu, choć to wciąż długa droga. Większe bezrobocie oraz obecne i przyszłe bankructwa są negatywne, ale nie ma wątpliwości, że gospodarka jest zdrowsza od tego co miało miejsce 6 i 12 miesięcy wstecz”.

Source: http://politiken.dk

Fot: sxc.hu

Źródło: materiały pochodzą ze strony Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze (copenhagen.trade.gov.pl)

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości