18.5 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Kopenhadze

Wybory-do-Parlamentu-Europejskiego-w-KopenhadzeWybory do Parlamentu Europejskiego przy ulicy Richelieus Allé 12

Obywatele polscy przebywający w dniu wyborów w Danii będą mogli oddać swój głos w obwodowej komisji wyborczej utworzonej w Kopenhadze. Wybory odbędą się 25 maja 2014 r.

Obywatele polscy przebywający w dniu wyborów za granicą będą mogli oddać swój głos w jednej ze 176 obwodowych komisji wyborczych, utworzonych w tym celu w 88 krajach na wszystkich kontynentach.

W obwodowej komisji wyborczej utworzonej w Kopenhadze (nr komisji 34, adres: Ambasada RP, Richelieus Allé 12, 2900 Hellerup) wybory odbędą się 25 maja 2014 r. w godz. 7:00 do 21:00

Tak jak w Polsce, w obwodach głosowania za granicą mogą głosować obywatele polscy posiadający czynne prawo wyborcze (prawo wybierania), oraz posiadający czynne prawo wyborcze obywatele państw Unii Europejskiej, którzy zamieszkują na stałe na terytorium RP. Obywatele polscy głosujący w Danii muszą posiadać ważny w dniu głosowania polski paszport lub dowód osobisty.

Głosując za granicą można oddać głos na kandydatów z listy okręgu wyborczego nr 4 (obejmuje m. st. Warszawa i 8 powiatów województwa mazowieckiego). Głosować można w dwojaki sposób: osobiście, lub korespondencyjnie. W obu przypadkach konieczna jest uprzednia rejestracja w obwodzie wyborczym właściwym ze względu na miejsce pobytu w dniu głosowania. Na jej podstawie właściwi terytorialnie konsulowie sporządzają spisy wyborców dla obwodów głosowania.

Zgłoszenia do spisu najwygodniej dokonać elektronicznie, poprzez aplikację e-wybory – REJESTRACJA – wybierając w menu właściwy obwód głosowania. Rejestracji można dokonać również ustnie, pisemnie, telefonicznie, kontaktując się z odpowiednim urzędem konsularnym, właściwym do miejsca pobytu w dniu głosowania (telefonicznie, nr tel: 39 46 77 38, 39 46 77 32, 39 46 77 21,  e-mailowo: kopenhaga.amb.wk@msz.gov.pl. pisemnie, pisząc na adres: Ambasada RP w Kopenhadze, Richelieus Allé 12, DK – 2900 Hellerup, ustnie: w siedzibie Konsulatu, nr faxu: 39 46 77 88).

Termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców upływa 22 maja dla osób chcących głosować osobiście i 12 maja, dla osób chcących oddać głos korespondencyjnie. Do tych wyborców, konsul wyśle pakiety wyborcze najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów.

Wyborcy, zmieniający miejsce pobytu przed dniem wyborów, mogą oddać głos w dowolnej komisji wyborczej w kraju i za granicą na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie można uzyskać przed wyjazdem we właściwym Urzędzie Gminy lub – w przypadku osób zamieszkałych za granicą – od właściwego terytorialnie konsula. Zaświadczenie wydaje się na pisemny wniosek wyborcy, który można złożyć najpóźniej w drugim dniu przed dniem głosowania, tj., do dnia 23 maja br.

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości