10.5 C
Kopenhaga
niedziela, 24 września, 2023

Wykład w Aalborg na temat dalszych kierunków rozwoju Grupy Wyszehradzkiej

wyklad-w-aalborgWykład Ambasadorów Grupy Wyszehradzkiej na temat priorytetów we współpracy regionalnej

W ciągu ostatnich 25 lat V4 stała się symbolem udanej inicjatywy na rzecz realizacji wspólnych interesów. 25 października na Uniwersytecie w Aalborg ambasadorowie państw V4 wspólnie wygłoszą wykład na temat dalszych kierunków rozwoju Grupy.

W ciągu ostatnich 25 lat kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4) rozwinęły ścisłą współpracę w regionie oraz w ramach Unii Europejskiej. V4 stała się stabilną marką, symbolem udanej inicjatywy na rzecz realizacji wspólnych interesów.

W bieżącym roku obchodzimy 25. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej. Stwarza to okazję do podsumowania i analizy osiągnięć V4 w czasie jej istnienia, a jednocześnie do  pogłębionej refleksji nt. dalszych kierunków rozwoju Grupy i jej roli w Europie. Wystąpienie ambasadorów Polski, Węgier, Czech i Słowacji skupi się na historii i aktualnych inicjatywach V4 oraz priorytetach współpracy europejskiej. Poruszone zostaną także kwestie bieżących wyzwań, przed jakimi stoi Unia Europejska: migracja, Brexit, bezpieczeństwo energetyczne, sytuacja na Ukrainie i przyszłość wspólnego rynku. Celem wykładu będzie m.in. ukazanie konstruktywnej roli, jaką odgrywają Polska, Węgry, Czechy i Słowacja, zarówno w rozwiązywaniu konkretnych problemów UE, jak i w debacie dotyczącej jej przyszłości. Ambasador RP w Królestwie Danii, Henryka Mościcka-Dendys, zaprezentuje ponadto priorytety obecnego przewodnictwa Polski w V4, jako kanwę debaty z uczestnikami wydarzenia.

Wykład jest współorganizowany przez Program Studiów Europejskich i Wydział Nauk Humanistycznych z ramienia Uniwersytetu w Aalborgu. Odbędzie się w godz. 10.30 – 12.00, w Audytorium 1.104, Kroghstræde 3, 9220 Aalborg ØST.

 

Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: kopenhaga.msz.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości