15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Zakończył się PreCOP

PreCOP

Zakończył się PreCOP – nieformalne spotkanie delegacji rządowych, poprzedzające szczyt klimatyczny COP19, który w listopadzie odbędzie się w Warszawie. Do rozmów zostali zaproszeni także przedstawiciele biznesu.

Jestem bardzo zadowolony po spotkaniu. W gronie ministrów, mieliśmy bardzo szczery, otwarty dialog, który jest możliwy tylko w takich zamkniętych i nieoficjalnych sesjach. Dyskutowaliśmy najistotniejsze rzeczy, które chcemy popchnąć do przodu w Warszawie: harmonogram dojścia do nowego porozumienia, elementy i funkcje tego porozumienia, co oznacza ze ma się ono stosować do wszystkich, jak mamy definiować ambicje i wreszcie problem loss&damage – mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

Bardzo ciekawe były sesje z udziałem biznesu, które zrealizowaliśmy po raz pierwszy w historii PreCOP. Zostały one dobrze przyjęte praktycznie przez wszystkich uczestników. Biznes wyraził swoje zainteresowanie uczestnictwem w procesie, bo w oczywisty sposób wpływa on na ich długoterminowe plany. Będziemy pracować z przyszłymi prezydencjami COP, aby również i w tym temacie zapewnić ciągłość – dodaje minister Korolec.

O PreCOP

PreCOP to nieformalne spotkanie poprzedzające Konferencję ONZ w Sprawie zmian klimatu, którą Polska będzie gościła w listopadzie br. w Warszawie (11-22 listopada). Podczas trzydniowych obrad (2-4 października) uczestnicy rozmawiali przede wszystkim o kształcie i oczekiwaniach wobec nowego porozumienia klimatycznego, finansowaniu działań adaptacyjnych do zmian klimatu oraz możliwościach zwiększenia zaangażowania biznesu w działania redukcyjne.

Do udziału w wydarzeniu Ministerstwo Środowiska zaprosiło przedstawicieli ok. 40 państw z całego świata – zarówno kraje emitujące największą ilość CO2, jak i małe państwa wyspiarskie, najbardziej narażone na negatywne zmiany klimatu. Wśród delegatów znaleźli się przedstawiciele m.in z.: Barbados, Chin, Danii, Fiji, Francji, Korei Południowej, Japonii, Nauru, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

Do rozmów w trakcie PreCOP zaproszeni zostali także przedstawiciele biznesu oraz organizacji biznesowych z całego świata. Wśród nich znaleźli się m.in.: BASF, CEMEX, Alstom, PGE oraz organizacje biznesowe z całego świata m.in.: Lewiatan, BUSINESSEUROPE, Brazylijska Konfederacja Przemysłowa czy amerykańska Rada Międzynarodowego Biznesu.

Co dalej?

PreCOP odbył się w dniach 2-4 października w Warszawie. Kolejnym krokiem w rozmowach klimatycznych będzie Konferencja ONZ w Sprawie zmian klimatu – COP19, która oficjalnie rozpoczyna się 11 listopada. Do 19 listopada potrwają negocjacje na poziomie urzędników. 19-22 listopada to Segment Wysokiego Szczebla (High Level Segment) z udziałem ministrów środowiska.

W tym roku, w trakcie konferencji COP19, planowane są debaty z udziałem przedstawicieli biznesu i miast, tzw.  Business Day oraz Cities Day. Spotkania te mają na celu zebranie opinii i pomysłów praktyków, od których w dużej mierze będzie zależała szybkość wprowadzania nowych rozwiązań niskoemisyjnych.

 

***

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy – Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Tegoroczna konferencja COP19 rozpoczyna proces negocjacji nowego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych (ma ono zacząć obowiązywać w 2020 roku). Nowa umowa klimatyczna ma zostać podpisana w 2015 roku w Paryżu. Celem spotkania w Warszawie jest wypracowanie fundamentów pod nowe porozumienie, tak by w Paryżu możliwe było jego zawarcie. Porozumienie, którego negocjacje rozpoczynają się w Warszawie – ma po raz pierwszy w historii – objąć zobowiązaniami redukcyjnymi 194 państwa – członków Konwencji klimatycznej (zarówno kraje rozwinięte, jak i rozwijające się).

Co roku w szczytach COP – oprócz polityków – uczestniczą także przedstawiciele organizacji pozarządowych, ekolodzy, przedstawiciele biznesu. Wydarzeniu towarzyszą liczne akcje edukacyjne dot. zmian klimatu i sposobów zapobiegania temu zjawisku. W tym roku polski rząd planuje w trakcie COP19  m.in. wystawę polskich technologii środowiskowych.

Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich ONZ.

Dodatkowe informacje:

Strona COP19: www.cop19.gov.pl
Profil Marcina Korolca, ministra środowiska: https://twitter.com/marcinkorolec

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ministerstwa Środowiska RP (mos.gov.pl)
Joanna Józefiak
Fot: sxc.hu

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości