18.7 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

Dostęp do prywatnych danych podatników w Danii

Dostep-do-prywatnych-danych-podatnikow-w-Danii

Duńskie banki będą miały dostęp do prywatnych danych podatników

Nowy projekt ustawy przedstawiony przez duński rząd umożliwi bankom i innym instytucjom finansowym bezpośredni dostęp do prywatnych szczegółów duńskich obywateli w zakresie stanu ich finansów oraz podatków.

Zgodnie z nowymi propozycjami, udostępnione miałyby zostać dane dotyczące rocznych zeznań podatkowych z przychodów, w tym również szczegółowe informacje na temat wynagrodzeń i przepracowanych godzin oraz informacje o każdym zobowiązaniu na rzecz państwa.

W opinii duńskiego rządu, wprowadzenie w życie projektu ustawy zwolniłoby sektor finansowy ze znacznych obciążeń administracyjnych. Jednocześnie jeden z ekspertów z dziedziny IT – Jesper Lund – ostrzega przed tworzeniem z sektora publicznego „bazy danych”, z której firmy prywatne będą mogły korzystać na zasadzie wyciągania poufnych danych finansowych dotyczących duńskich obywateli. Stwierdził, iż w takiej sytuacji banki mogą wiedzieć więcej, aniżeli sami klienci.

Mimo, iż banki będą musiały w pierwszej kolejności prosić o zgodę klienta, zanim zwrócą się do instytucji podatkowych o udzielenie informacji osobistych, w opinii J. Lunda będą to iluzoryczne ograniczenia.

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze
fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości