Konferencja Skandynawskie Inspiracje 26 kwietnia br. w warszawskim hotelu Westin odbyła się konferencja pt. „Skandynawskie Inspiracje”, której celem było przybliżenie skandynawskich rozwiązań państwowych, społecznych i biznesowych. Organizatorem konferencji jest Fundacja Przyjazny Kraj. O duńskich wzorcach mówił m.in. ambasador Danii Ole Egberg Mikkelsen, dyrektor generalny Velux Polska Jacek Siwiński, adwokat i partner z kancelarii Magnusson Andrzej…
Kategoria: Polityka

Minister zdrowia Danii w Warszawie
Spotkanie ministrów zdrowia Polski i Danii P.o. minister zdrowia Danii Karen Ellemann jest dziś w Warszawie, by promować kandydaturę Kopenhagi jako siedziby European Medicines Agency (EMA). Minister spotka się z polskim ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem oraz zastępcami przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Tomaszem Latosem i Beatą Małecką-Liberą. Dowiedz się więcej na temat duńskiej kandydatury: http://bit.ly/2ljMSJi #ema2cph…

Kopenhaga: Informatyzacja służby zdrowia
Informatyzacja służby zdrowia przedmiotem wizyty studyjnej przedstawicieli polskiej administracji i biznesu Z inicjatywy Ambasady RP w dn. 4.04. br. w Kopenhadze odbyło się spotkanie delegacji polskiej z Danish Health Data Authority, instytucją odpowiadającą za tworzenie systemu zarządzania i przechowywania danych w duńskim sektorze zdrowia. Spotkanie prowadził Anders Brahm, dyrektor podlegającej Ministerstwu Zdrowia agencji Danish Health…

Polonia dla Polonii – spotkanie szkoleniowe
„Polonia dla Polonii” – spotkanie szkoleniowe dla organizacji i działaczy polonijnych 1 kwietnia 2017 r. odbyło się w Kopenhadze pierwsze tego typu spotkanie szkoleniowe „Polonia dla Polonii” z udziałem przedstawicieli organizacji polonijnych i indywidualnych działaczy z całej Danii. Spotkanie, którego celem była wymiana doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie rejestracji stowarzyszeń, prowadzenia działalności i administrowania…

Spotkanie z polskimi pracownikami Danish Crown
Spotkanie z dyrekcją i polskimi pracownikami Danish Crown w Horsens Podczas wizyty na Jutlandii 23 marca br. Ambasador Henryka Mościcka-Dendys spotkała się w Horsens z dyrekcją oraz polskimi pracownikami Danish Crown, jednego z największych duńskich producentów i eksporterów mięsa. „Polscy pracownicy w Danii są niezwykle cenieni za fachowość, pracowitość i kompetencje. Są najlepszą wizytówką Polski….

Henryka Mościcka-Dendys na Jutlandii
Wizyta w Horsens i Herning W dniu 23 marca Ambasador Henryka Mościcka-Dendys przebywała z jednodniową wizytą roboczą na Jutlandii, dyskutując m.in. o kwestiach współpracy gospodarczej i sytuacji polskich pracowników w regionie. Podczas spotkania z burmistrzem Horsens, Peterem Sørensenem, omawiano m.in. kwestie wymiany gospodarczej, kulturalnej i naukowej. Region ma bardzo bliskie związki z Polską z racji…

Pierre Krähenbühl w Polsce
Wizyta Komisarza Generalnego UNRWA w Polsce Minister Witold Waszczykowski spotkał się 26 stycznia z Pierrem Krähenbühlem, Komisarzem Generalnym Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (ang. United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East, UNRWA). Podczas rozmowy omówiono możliwości utrzymania wsparcia dla Palestyny. – Od 2005 r….

Obrona kopenhaskiej polonistyki
List Ambasador H. Mościckiej-Dendys w obronie kopenhaskiej polonistyki W reakcji na planowane przez władze Uniwersytetu Kopenhaskiego zamknięcie studiów polskich Ambasador RP wystosowała list do Rektora. Ambasador H. Mościcka-Dendys wyraża w nim m.in. rozczarowanie planowaną decyzją, która oznaczałaby faktyczną likwidację studiów polskich na poziomie licencjackim i magisterskim na Uniwersytecie Kopenhaskim, a tym samym uniemożliwiła studiowanie polonistyki…

Polskie firmy na Grenlandii
Współpraca Polski i Grenlandii przedmiotem konsultacji Ambasador H. Mościckiej-Dendys Plany dwustronnej współpracy w 2017 r. były przedmiotem spotkania Ambasador RP z szefową przedstawicielstwa Grenlandii w Kopenhadze, p. Lidą Skifte Lennert. Plany dwustronnej współpracy w 2017 r. były przedmiotem spotkania Ambasador Henryki Mościckiej-Dendys i radcy-ministra Artura Soroko z szefową przedstawicielstwa Grenlandii w Kopenhadze, p. Lidą Skifte…

Polityka migracyjna i graniczna
Konferencja o problemach bezpieczeństwa i migracji w Belwederze Wiceminister Marek Ziółkowski otworzył konferencję „Aspekty polityki bezpieczeństwa w kontekście polityki migracyjnej i granicznej”, którą wspólnie zorganizowało MSZ oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. – Brak bezpieczeństwa jest istotnym, często najważniejszym motywem popychającym do migracji, jej prawdziwym źródłem – powiedział wiceminister Ziółkowski. W swoim wystąpieniu podsekretarz stanu w MSZ…

Bieżąca współpraca polsko-duńska
Z uczniami Eisbjerghus International Efterskole o Polsce, Europie i o świecie O aktualnych problemach Unii Europejskiej i bieżącej współpracy polsko-duńskiej dyskutowała ambasador RP z uczniami szkoły w Middlefart. 16 listopada br. na zaproszenie dyrekcji Eisbjerghus International Efterskole w Middelfart ambasador Henryka Mościcka-Dendys spotkała się z uczniami szkoły, aby dyskutować o Polsce, współpracy polsko-duńskiej, o Europie…

Profil Ambasady Danii na LinkedIn
Utworzyliśmy profil ambasady na LinkedIn Znajdą nas Państwo pod nazwą Embassy of Denmark in Poland. Nasze posty dotyczyć będą polsko-duńskich relacji handlowych i aktywności Ambasady Danii w tym obszarze. Link do profilu Ambasady Danii na LinkedIn: http://bit.ly/2fdzaCg Link do Ambasady Danii na Facebook: https://www.facebook.com/AmbasadaDanii/ Źródło: Ambasada Danii w Warszawie (polen.um.dk) Fot: polen.um.dk

Jesper Ørskov Nielsen nowym Konsulem Honorowym
Jesper Ørskov Nielsen został mianowany Konsulem Honorowym RP w Aarhus Dekretem królewskim z dnia 21 października 2016 r. Jesper Ørskov Nielsen został mianowany polskim Konsulem Honorowym w Aarhus. Zastąpił na tym stanowisku pana Ole Ravnsbo, który pełnił tę funkcję przez 22 lata aż do roku 2015. Jesper Ørskov Nielsen pochodzi z Holstebro. Jest prawnikiem, partnerem…

Prezydencja Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego
Zakończyła się polska prezydencja w Radzie Państw Morza Bałtyckiego Zachęcamy do zapoznania się z raportem nt. aktywności w czasie polskiego przewodnictwa: http://www.cbss.org/council/communication/ Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) powstała z inicjatywy rządów Niemiec i Danii w 1992 r. Pełniąc funkcję przewodniczącego Rady Państw Morza Bałtyckiego, Polska koncentrowała się na obszarach współpracy, wpisujących się w trzy długofalowe…

Wykład w Aalborg na temat dalszych kierunków rozwoju Grupy Wyszehradzkiej
Wykład Ambasadorów Grupy Wyszehradzkiej na temat priorytetów we współpracy regionalnej W ciągu ostatnich 25 lat V4 stała się symbolem udanej inicjatywy na rzecz realizacji wspólnych interesów. 25 października na Uniwersytecie w Aalborg ambasadorowie państw V4 wspólnie wygłoszą wykład na temat dalszych kierunków rozwoju Grupy. W ciągu ostatnich 25 lat kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4) rozwinęły ścisłą…

Ambasador Danii spotkał się z przedstawicielami duńskiej firmy EAGLE SHARK
Spotkanie z firmą EAGLE SHARK w rezydencji ambasadora Pod koniec września w rezydencji ambasadora Danii odbyło się spotkanie z przedstawicielami duńskiej firmy EAGLE SHARK, zajmującej się ochroną osób, mienia i informacji. Rozmowy dotyczyły wyzwań, z jakimi mierzą się firmy i organizacje aktywne na rynkach międzynarodowych. EAGLE SHARK oferuje profesjonalne, efektywne pod względem kosztów i kompleksowe…

Obchody w Kopenhadze Dnia Święta Wojska Polskiego
Obchody Dnia Święta Wojska Polskiego w Kopenhadze Ceremonią odznaczenia Brązowym Medalem Wojska Polskiego członków duńskiej formacji ochotniczej Hjemmevaernet zainagurowane zostały obchody Dnia Święta Wojska Polskiego w Królestwie Danii. W dniu 27 września br. w historycznym gmachu Bageriet na terenie kopenhaskiej cytadeli Kastellet, we współpracy Ambasady RP w Kopenhadze oraz duńskich władz wojskowych, miało miejsce przyjęcie…

Kampania członkostwa Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ
Inauguracja kampanii członkostwa Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019 Prezydent Andrzej Duda i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zainaugurowali kampanię na rzecz promocji członkostwa Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent powiedział, że kandydatura Polski jest wyrazem ambicji, aby powrócić do odgrywania aktywnej roli w kształtowaniu porządku międzynarodowego. – Hasło kampanii brzmi „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowane” –…

Konstanty Radziwiłł złożył wizytę w Kopenhadze
Minister Zdrowia RP na 66. sesji Europejskiego Komitetu Regionalnego WHO Minister Konstanty Radziwiłł wziął udział w inauguracyjnych posiedzeniu 66. sesji Europejskiego Komitetu Wykonawczego WHO. Minister Konstanty Radziwiłł złożył w dniach 11-12 września wizytę w Kopenhadze, podczas której wziął m.in. udział w 66. sesji Europejskiego Komitetu Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mającego swą siedzibę w kopenhaskim…

Kopenhaga i manewry Northen Coast 2016
O wynikach warszawskiego Szczytu NATO na pokładzie ORP Kaszub Korweta polskiej marynarki wojennej ORP Kaszub przypłynęła do Kopenhagi by wziąć udział w manewrach „Northen Coast 2016”. Była to okazja do podsumowania wyników warszawskiego Szczytu NATO. W rozpoczynających się 3 września br. na Bałtyku międzynarodowych ćwiczeniach morskich NATO „Northern Coasts 2016” biorą udział polskie okręty, m.in….

Międzynarodowy program przeciw marnowaniu żywności
Nestlé partnerem w międzynarodowym programie przeciw marnowaniu żywności Marnowanie żywności jest plagą współczesnego świata – szacuje się, że aż jedna trzecia żywności produkowanej globalnie ląduje na śmietniku. By walczyć z tym problemem, powołano właśnie międzynarodowy program ramowy, w którym udział bierze Nestlé jako wiodący, światowy producent żywności. Pierwszym krokiem partnerstwa firm i organizacji przeciw marnowaniu…

Prezydent Andrzej Duda na szczycie NATO
Prezydent Duda: szczyt NATO pokazał jedność sojuszu NATO i Polska odniosły sukces na szczycie NATO w Warszawie, jego wyniki przyniosą korzyść zarówno Polsce, jak i sojuszowi, powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Dla Polski oznacza to przede wszystkim wzmocnienie obecności sił NATO na terytorium Polski – podkreślił. To były negocjacje, które trwały bardzo długo i…

Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej
Wystartował Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca Polska objęła roczne przewodnictwo Grupy Wyszehradzkiej (V4), najważniejszego ugrupowania współpracy regionalnej w Europie Środkowej. 25 lat po utworzeniu Grupy, która postawiła sobie za cel włączenie naszych państw w struktury euroatlantyckie, czujemy się szczególnie odpowiedzialni za przyszłość Unii Europejskiej – instytucji gwarantującej rozwój i dobrobyt całego kontynentu. Podczas…

Konsultacje społeczne w Aarhus
Konsultacje społeczne z Komisarzem Philem Hoganem w Aarhus Konsultacje społeczne z komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju wsi Philem Hoganem, w których uczestniczył także przedstawiciel Ambasady RP w Kopenhadze, dotyczyły dwóch tematów: polityki rolnej oraz przyszłości UE. Podczas dyskusji, która zgromadziła ok 150 przedstawicieli mediów, analityków i pracowników sektora rolnictwa, podkreślano sukcesy UE w dziedzinie wspólnej…

Festiwal Folkemødet na Bornholmie
Ambasador RP o bezpieczeństwie na duńskim Folkemødet Ambasador Henryka Mościcka-Dendys wzięła udział w debacie nt. roli NATO podczas „festiwalu politycznego” Folkemødet na Bornholmie. Ambasador RP Henryka Mościcka-Dendys i brytyjska ambasador Vivien Life, zaprasili na debatę o bezpieczeństwie w przededniu szczytu NATO, która odbyła się w ramach tradycyjnego duńskiego zjazdu wszystkich uczestników życia politycznego „Folkemødet” na…

Pamięci ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku – wystawa
„Pamięci ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku” – wystawa Ministerstwa Spraw Zagranicznych W związku z szóstą rocznicą katastrofy w Smoleńsku Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało wystawę okolicznościową „Pamięci ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku”. Wystawa przypomina sylwetki wieloletnich członków służby zagranicznej, którzy ponieśli śmierć, pełniąc obowiązki służbowe – Andrzeja Kremera – Podsekretarza Stanu w MSZ; Mariusza Handzlika –…

Dobrowolne odejście z pracy
Pracodawcy coraz częściej korzystają z tzw. programu dobrowolnych odejść. Ma to zredukować negatywny wpływ zwolnień na funkcjonowanie firmy. Czy to się rzeczywiście sprawdza? Programy dobrowolnych odejść od dawna są stosowane na Zachodzie. W Polsce także rośnie zainteresowanie tym rozwiązaniem, ponieważ jest ono korzystne zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracowników. Program dobrowolnych odejść zastosowały…

Rada Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych – nowi członkowie
Powołanie nowych członków Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powołał z dniem 9 grudnia br. dziesięciu nowych członków Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Nowi członkowie powołani zostali do końca kadencji Rady powołanej w 2013 r., tj. do dnia 28 listopada 2017 r. Do zadań Rady Instytutu należy przede wszystkim zatwierdzanie…

W Kopenhadze o rozwoju regionu Morza Bałtyckiego
O rozwoju regionu Morza Bałtyckiego – Łączy nas jedno morze, które otwiera miliony możliwości – powiedziała Henryka Mościcka-Dendys, Ambasador RP w Królestwie Danii, podczas 17. Szczytu Bałtyckiego Forum Rozwoju w Kopenhadze. Uczestnicy spotkania rozmawiali o możliwościach współpracy regionalnej, konkurencyjności nadbałtyckich gospodarek i innowacyjności. -Polska jest zaangażowanym członkiem rodziny bałtyckiej, przekonanym o ogromnym znaczeniu współpracy…
Polska Agenda Demokratyzacyjna 2014-2015 (pierwszy raport)
Polskie działania na rzecz demokratyzacji w nowym raporcie MSZ – W ciągu minionych 25 lat Polska podjęła szereg istotnych reform służących budowaniu nowoczesnej demokracji – mówiła podsekretarz stanu Henryka Mościcka-Dendys, prezentując dziś „Pierwszy Raport: Polska Agenda Demokratyzacyjna 2014-2015”. Raport, opublikowany w języku polskim, angielskim i rosyjskim, przedstawia najważniejsze inicjatywy realizowane przez MSZ we współpracy…

Nominacja dla ambasadora RP w Królestwie Danii
Minister Grzegorz Schetyna wręczył 26 sierpnia Henryce Mościckiej-Dendys nominację Prezydenta RP na nowego ambasadora RP w Królestwie Danii Wręczając nominację Henryce Mościckiej-Dendys minister Schetyna przypomniał, że Polskę i Danię łączą bliskie relacje. -W ostatnich latach relacje polsko-duńskie są doskonałe. Łączą nas zbliżone stanowiska w sprawach polityki bezpieczeństwa, wzmacniania wschodniej flanki NATO, przyszłości Unii Europejskiej…

Partnerskie zasady współpracy z Polonią
Rada Ministrów przyjęła nowy program współpracy z Polonią Partnerskie zasady współpracy z Polonią oraz wykorzystanie potencjału polonijnych profesjonalistów – m.in. takie punkty znalazły się w przyjętym przez Radę Ministrów Rządowym programie współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015-2020. Obecnie na świecie rozsianych jest 18-20 mln Polaków. Przyjęty przez rząd program ma odpowiadać…

Pobudzanie współpracy transgranicznej regionów karpackich
Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG Projekt: Polityka regionalna i transgraniczna Dom Karpacki – pobudzanie współpracy transgranicznej regionów karpackich Celem projektu jest ożywienie kontaktów pomiędzy pięcioma krajami współtworzącymi Euroregion Karpacki, tj. Węgrami, Polską, Rumunią, Słowacją i Ukrainą. Ukierunkowany jest na współpracę samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych i instytucji okołobiznesowych z regionu Karpat….

Możliwości współpracy z UE na rynkach rozwijających się
Wiceminister Kacperczyk o możliwościach współpracy z UE na rynkach rozwijających się – MSZ działa intensywnie, aby zainteresować polskie firmy możliwościami współpracy z UE w ramach zamówień i kontraktów realizowanych poza jej granicami – podkreśliła wiceminister Katarzyna Kacperczyk, otwierając konferencję „Możliwości współpracy z Unią Europejską na rynkach rozwijających się”. W szkoleniu, zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw…

Wybory Prezydenta RP w Kopenhadze
Ruszył system elektronicznej rejestracji wyborców za granicą Obywatele polscy, którzy chcą oddać swój głos w wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja 2015 r., w jednym z obwodów wyborczych poza granicami kraju, mogą już rejestrować się poprzez internetowy portal ewybory.msz.gov.pl. Obwieszczenie Konsula RP w Kopenhadze z dnia 7 kwietnia 2015 r. w sprawie…

Współpraca Polski i Danii – promocja
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Danii chcą bliższej współpracy „W oparciu o istniejące relacje Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Danii, Grzegorz Schetyna i Martin Lidegaard, podjęli decyzję o promowaniu wzmocnionej współpracy politycznej” – zaznaczyli szefowie dyplomacji obu państw w przyjętym w poniedziałek Wspólnym Komunikacie. Dokument dotyczy takich dziedzin jak: polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, ochrona…

Grupa Wyszehradzka i państwa nordycko-bałtyckie
Spotkanie szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej i państw nordycko-bałtyckich Współpracy energetycznej, konfliktowi na Ukrainie, przygotowaniom do majowego Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze oraz walce z terroryzmem poświęcone było spotkanie szefów MSZ państw wyszehradzkich i krajów nordycko-bałtyckich w Strsbskim Plesie na Słowacji. Spotkanie odbyło się w ramach słowackiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Format spotkań państw Europy…

Interpretacja ustawy o żegludze śródlądowej
Interpretacja art. 37a ust. 6 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej Ministerstwo Sportu i Turystyki przekazuje w załączeniu stanowisko Ministra Infrastruktury i Rozwoju w kwestii interpretacji art. 37a ust. 6 ustawy z dnia 21 grudnia 2000r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2006 r., poz. 123, poz. 857 z późn….

Polacy o integracji europejskiej
Warszawa, 28 października 2014 r. – W październiku 86 proc. Polaków popierało członkostwo Polski w Unii Europejskiej. W stosunku do poprzedniego miesiąca odsetek zwolenników wzrósł o 1 punkt proc. Obecnie 28 proc. Polaków zdecydowanie popiera nasze członkostwo w UE, a raczej je popiera niemal 58 proc. Przeciwników integracji jest łącznie 11 proc. i w…

Steen Hommel na Paradzie Równości
Steen Hommel wziął udział w Paradzie Równości Ambasador Danii Steen Hommel oraz 27 innych ambasadorów akredytowanych w Polsce podpisało list poparcia dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają środowisko gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych (LGBTI) w Polsce. 14 czerwca br. Ambasador Steen Hommel wziął udział w Paradzie Równości. Tegoroczny…

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Kopenhadze
Wybory do Parlamentu Europejskiego przy ulicy Richelieus Allé 12 Obywatele polscy przebywający w dniu wyborów w Danii będą mogli oddać swój głos w obwodowej komisji wyborczej utworzonej w Kopenhadze. Wybory odbędą się 25 maja 2014 r. Obywatele polscy przebywający w dniu wyborów za granicą będą mogli oddać swój głos w jednej ze 176 obwodowych komisji…

JKW Fryderyk z małżonką w Polsce
Następca tronu JKW Fryderyk z małżonką JKW Marią Elżbietą z oficjalną wizytą w Polsce W dniach 12-14 maja br. następca tronu JKW Fryderyk wraz z małżonką JKW Marią Elżbietą po raz pierwszy złożą oficjalną wizytę w Polsce przewodnicząc delegacji duńskich firm. Duńska Para Książęca wraz z delegacją duńskich firm odwiedzi Warszawę oraz Szczecin. Celem wizyty…

Samochody ciężarowe w Danii
Samochody ciężarowe z Polski i Litwy do obowiązkowej dezynfekcji Duńska Administracja Żywności i Weterynarii zmieniła obecny dobrowolny system czyszczenia i dezynfekcji ciężarówek, przyczep i naczep przewożących świnie w Polsce i na Litwie na obowiązujący. Środki transportu, które były wykorzystywane do transportu świń w Polsce i na Litwie zanim ponownie zostaną wykorzystane do transportu świń, będą…

Większa liczba bankructw w Danii
Mimo poprawy gospodarczej w Danii, optymizm jest studzony z uwagi na większą liczbę bankructw, które wyraźnie wzrosły w porównaniu z zeszłym rokiem. Negatywne informacje na ten temat pojawiły się zaledwie kilka dni po opublikowanym przez duńskie Stowarzyszenie Przemysłu (DI) raportu, w którym autorzy wieszczą lepszą przyszłość dla duńskiej gospodarki. Główny ekonomista DI Nikolaj Pilgaard parafrazuje i…

Prostsze regulacje unijne
Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązana do wdrażania dyrektyw wspólnotowych do prawa krajowego. Wyniki badań przeprowadzonych m.in. w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Danii wskazują, iż niemal połowa aktów prawnych o kluczowym wpływie na przedsiębiorstwa i gospodarkę w tych państwach ma swoje źródło w regulacjach wspólnotowych. Kluczowego znaczenia nabiera wypracowanie podejścia minimalizującego powstawanie dodatkowych…

Ile pracujemy?
Polak = pracoholik? Eurostat zbadał w 2011 roku pracę naszych rodaków. Z jego raportu wynika, że przeciętny Polak pracuje 40,8 godziny tygodniowo. Oznacza to, że przekracza limit pracy o niecałą godzinę. Polska na tle Europy W porównaniu z przedstawicielami innych europejskich nacji Polacy nie są przepracowanym narodem. Dla przykładu przeciętny Austriak pracuje 42,7 godziny tygodniowo,…

Komisja Kodyfikacyjnej Prawa Morskiego – posiedzenie
23 marca br. w siedzibie Urzędu Morskiego w Gdyni odbyło się posiedzenie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Morskiego poświęcone przepisom regulującym przewóz ładunku morzem. Ponadto przedmiotem obrad Komisji był wstępny projekt założeń do ustawy o pracy na morzu oraz projekt nowelizacji ustawy o podatku tonażowym. Przewozy ładunków droga morską uregulowane są obecnie przepisami ustawy z dnia 18…

Zgoda na tymczasowe świadczenie usług w Danii / SOLVIT
Przykładowe obszary działania SOLVIT: dostęp produktów do rynku dostęp do rynku usług podjęcie działalności na własny rachunek uznawanie kwalifikacji zawodowych zabezpieczenia społeczne rejestracja pojazdów silnikowych kontrole graniczne zezwolenie na pobyt podatki Polski elektryk otrzymuje zgodę na tymczasowe świadczenie usług w Danii Polski elektryk z 20-letnim doświadczeniem zawodowym chciał świadczyć usługi w Danii. W tym celu…