18.3 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Obchody w Kopenhadze Dnia Święta Wojska Polskiego

obchody-w-kopenhadze-dnia-swieta-wojska-polskiego

Obchody Dnia Święta Wojska Polskiego w Kopenhadze

Ceremonią odznaczenia Brązowym Medalem Wojska Polskiego członków duńskiej formacji ochotniczej Hjemmevaernet zainagurowane zostały obchody Dnia Święta Wojska Polskiego w Królestwie Danii.

W dniu 27 września br. w historycznym gmachu Bageriet na terenie kopenhaskiej cytadeli Kastellet, we współpracy Ambasady RP w Kopenhadze oraz duńskich władz wojskowych, miało miejsce przyjęcie wydane z okazji Dnia Wojska Polskiego. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono uczestników reprezentujących duńską administrację, siły zbrojne, korpus dyplomatyczny i wojskowy, Polonię i weteranów, a także przedstawicieli mediów. Obecne było również, składające wizytę w Kopenhadze, kierownictwo Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON.

Uroczystość rozpoczęła ceremonia odznaczenia członków duńskiej Obrony Krajowej (Hjemmevaernet, formacja ochotnicza wspierająca siły zbrojne) przez Ambasador RP w Królestwie Danii, Panią Henrykę Mościcką-Dendys. Decyzją Ministra Obrony Narodowej RP, Brązowe Medale Wojska Polskiego otrzymali kapitan Thomas Seloy, dowódca Kompanii Honorowej  Hjemmevaernet oraz sierżant instruktor Henrik Blinaa, uhonorowani za szczególne zasługi w długoletnim wspieraniu Ambasady RP oraz Związku Polsko-Duńskiego w Naestved w organizacji uroczystości upamiętniających polskich pilotów poległych w m. Slaglille (Fionia) w 1943 r. oraz polsko-duńskie małżeństwo Lucjana i Anne („Lone” Mogensen) Masłochów, uczestników antyhitlerowskiego ruchu oporu, zamordowanych w podkopenhaskim Gentofte w 1945 r. Ceremonie w Slaglille z udziałem duńskiej Obrony Krajowej odbywają się od 2001 r., zaś na kopenhaskim cmentarzu Ruchu Oporu Mindelunden – od 2008 r.

Odznaczenie kpt. T. Seloya oraz sierż. H. Blinaa jest wyrazem uznania dla nich oraz całej formacji Hjemmevarnet za wyjątkowe zaangażowanie i wkład w upowszechnianie wiedzy o wspólnych polsko-duńskich tradycjach wojskowych oraz walki o wolność i suwerenność, wpisujące się tym samym w działania na rzecz zwiększenia za granicą wiedzy o polskiej historii i dziejach polskiego oręża, w szczególności w odniesieniu do okresu II wojny światowej.

 

Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: Święto Wojska Polskiego Hasse Ferold i Ambasada RP (kopenhaga.msz.gov.pl)

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości