Inauguracja kampanii członkostwa Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019
Prezydent Andrzej Duda i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zainaugurowali kampanię na rzecz promocji członkostwa Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Prezydent powiedział, że kandydatura Polski jest wyrazem ambicji, aby powrócić do odgrywania aktywnej roli w kształtowaniu porządku międzynarodowego. – Hasło kampanii brzmi „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowane” – są to wartości, które chcemy promować i wnieść do prac Rady Bezpieczeństwa ONZ, podkreślając że polityka międzynarodowa powinna się opierać na sile prawa, nie na prawie siły – mówił prezydent Duda.
Minister Waszczykowski wyraził nadzieję, że kampania pozwoli na dotarcie poprzez media z informacją o kandydaturze Polski do szerokiego grona odbiorców w kraju i za granicą. – Polska chce się pokazać w świecie, udowodnić, że nie jesteśmy tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale także krajem, który przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa poprzez naszą aktywną dyplomację – podkreślił szef MSZ. Minister zaznaczył, że objęcie przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim „możliwość promocji naszego regionu i naszej wrażliwości na sprawy międzynarodowe w centrum światowej polityki”.
Podczas wydarzenia zostało zaprezentowane oficjalne logo kampanii. Znak graficzny składa się z napisu „Polska” w sześciu językach urzędowych ONZ.
Rada Bezpieczeństwa ONZ to jeden z głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych odpowiadający za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. W jej skład wchodzi pięciu stałych członków (Wielka Brytania, Francja, Chiny, Rosja, USA) oraz dziesięciu niestałych członków wybieranych na dwuletnią kadencję.
Dotychczas Polska zasiadała w Radzie Bezpieczeństwa pięciokrotnie, po raz ostatni w latach 1996-1997. Wybory na niestałych członków Rady Bezpieczeństwa na kadencję 2018-2019 odbędą się w czerwcu 2017 r. Aby uzyskać mandat niestałego członka Rady Bezpieczeństwa, państwo kandydujące musi uzyskać poparcie 2/3 członków Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: Kamapania członkowstwa w Radzie Bezpieczeństwa Karolina Siemion-Bielska / MSZ
(kopenhaga.msz.gov.pl)