18.7 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

Prezydent Andrzej Duda na szczycie NATO

Prezydent-Andrzej-Duda-na-szczycie-NATO

Prezydent Duda: szczyt NATO pokazał jedność sojuszu

NATO i Polska odniosły sukces na szczycie NATO w Warszawie, jego wyniki przyniosą korzyść zarówno Polsce, jak i sojuszowi, powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Dla Polski oznacza to przede wszystkim wzmocnienie obecności sił NATO na terytorium Polski – podkreślił.

To były negocjacje, które trwały bardzo długo i można dzisiaj powiedzieć, że NATO odniosło sukces na tym szczycie i Polska odniosła sukces na tym szczycie jako członek Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent na konferencji prasowej w sobotę, podsumowując spotkanie przywódców państw NATO.

Prezydent powiedział, że uczestnicy spotkania toczyli “długie dyskusje, ale ostatecznie podjęte konkluzje są korzystne i dla Sojuszu, i dla Polski”. Prezydent wyraził swoje zadowolenie z faktu, że on i jego współpracownicy – Minister Krzysztof Szczerski i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch zrealizowali zamierzenia, które mieli od samego początku szczytu.

Jego zdaniem, zakończony w sobotę szczyt oznacza także „realną odpowiedź” na zmieniające się środowisko bezpieczeństwa w Europie i dostosowuje do tych zmian działania, które NATO będzie realizowało. Dla nas bezpośrednio, dla nas Polaków, dla Polski oznacza to przede wszystkim wzmocnioną obecność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na naszym terenie – zaznaczył prezydent.

Prezydent dodał, że zgodnie z uzgodnieniami podjętymi na szczycie Polska będzie miała także „realną siłę sojuszniczą”. Która będzie gotowa bronić polskiego terytorium, gdyby powstało jakiekolwiek zagrożenie. Podkreślił, że z punktu widzenia Polski jest to „realny zysk”, który uzyskano w wyniku szczytu.

Podkreślił, że podczas szczytu pojawiły się deklaracje obecności wojsk sojuszniczych w Polsce. Przypomniał, że Wielka Brytania zobowiązała się wysłać do naszego kraju 150 żołnierzy; o wysłaniu żołnierzy poinformował też prezydent Rumunii.

– Za te deklaracje bardzo dziękuję. Sojusznicze oddziały w tej chwili się formują, po to, żeby w przyszłym roku założenia, które szczyt przyjął w zakresie wzmocnionej, wysuniętej obecności Sojuszu w państwach bałtyckich i w Polsce, mogły zostać zrealizowane – powiedział prezydent Duda.

Prezydent zaznaczył, że szczyt NATO w Warszawie zademonstrował jedność, spójności solidarność sojuszu oraz że zakończył się „podjęciem bardzo ważnych decyzji, niektórzy nawet mówią, że decyzji, które mają znaczenie historyczne” – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że od początku zakładane było, że szczyt będzie bardzo wszechstronny. „Rozmawialiśmy o wszystkich dotyczących Sojuszu Północnoatlantyckiego kwestiach związanych z zapewnieniem nam bezpieczeństwa” Podkreślił, że jego ustalenia dotyczyły nie tylko krajów skupionych w NATO, ale również sytuacji na „południowych rubieżach Sojuszu”. Dodał, że rozmowy na szczycie dotyczyły także Ukrainy i wsparcia NATO dla niej.

– We wszystkich tych sprawach decyzje zostały podjęte i to jest wielka satysfakcja nie tylko moja, ale wszystkich przywódców państw i rządów obecnych na szczycie – podkreślił prezydent.

Prezydent podziękował wszystkim przywódcom, którzy przybyli do Warszawy, szczególne wyrazy wdzięczności skierował do Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga i jego współpracowników.

Jak dodał, w jego ocenie szczyt przeszedł dobrze pod każdym względem. Jak mówił, odebrał wiele gratulacji od przywódców, za sposób zorganizowania szczytu i jego przebieg. Prezydent podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania i organizację szczytu; dziękował też warszawiakom za tolerancję i wyrozumiałość, z jaką przyjęli utrudnienia związane ze szczytem.

Według prezydenta Polska i jej stolica zaprezentowały się w czasie szczytu „w sposób niezwykle godny”; jako państwo, które potrafi zorganizować „wielką międzynarodową imprezę, potrafi zapewnić bezpieczeństwo, sprawną komunikację” oraz „bardzo nowoczesne i estetyczne warunki pracy”.

W piątek przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

W sobotę NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności. Zdecydowano też, że Sojusz udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie i uruchomi też nową misję na Morzu Śródziemnym.

 

Źródło: PAP, www.poland.pl, Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: A. HRECHOROWICZ/KPRP (kopenhaga.msz.gov.pl)

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości