15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

W Kopenhadze o rozwoju regionu Morza Bałtyckiego

W-Kopenhadze-o-rozwoju-regionu-Morza-Baltyckiego

O rozwoju regionu Morza Bałtyckiego

 

– Łączy nas jedno morze, które otwiera miliony możliwości – powiedziała Henryka Mościcka-Dendys, Ambasador RP w Królestwie Danii, podczas 17. Szczytu Bałtyckiego Forum Rozwoju w Kopenhadze. Uczestnicy spotkania rozmawiali o możliwościach współpracy regionalnej, konkurencyjności nadbałtyckich gospodarek i innowacyjności.

-Polska jest zaangażowanym członkiem rodziny bałtyckiej, przekonanym o ogromnym znaczeniu współpracy regionalnej – podkreśliła w swoim wystąpieniu ambasador Henryka Mościcka-Dendys.

Otwierając spotkanie 23 listopada, Lene Espersen, szefowa Bałtyckiego Forum Rozwoju, podkreśliła że potencjał współpracy w regionie jest ogromny i aby go wykorzystać w pełni, potrzebne jest dalsze zacieśnianie więzi politycznych i gospodarczych. Uczestnicy Forum dyskutowali o jak najlepszym wykorzystaniu dostępnych zasobów finansowych, a wśród najważniejszych wyzwań regionu wymienili rozwój nowoczesnych technologii i walkę z bezrobociem.

– W dzisiejszych zmiennych czasach Bałtyckie Forum Rozwoju odgrywa ważną rolę w regionie, tworząc wyjątkową platformę do dialogu tak politycznego, jak i gospodarczego pomiędzy zainteresowanymi podmiotami – powiedziała ambasador Mościcka-Dendys.

Podczas szczytu zaprezentowano pierwszą edycję raportu „Top of Digital Europe” – think-tanku promującego region Bałtyku, jako lidera w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Prezentujący publikację, profesor Marcus Andersson, podkreślił że region Bałtyku może być dla reszty Europy przykładem, w jaki sposób wykorzystywać rozwiązania cyfrowe.

Polska obecnie przewodniczy Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Priorytetami polskiego przewodnictwa są: zrównoważony rozwój, kreatywność i bezpieczeństwo, rozumiane przede wszystkim jako lepsza współpraca cywilnych służb zarządzania kryzysowego w regionie.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: Ambasada RP w Kopenhadze

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości