15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Pomnik Roepiger w Sakskøbing

Pomnik-Roepiger-w-Sakskobing

Pomnik „Roepiger” w Sakskøbing ma 75 lat

 

Muzyka, wykłady i odsłonięcie tablicy pamiątkowej uświetnią rozpoczynające się na Lollandii obchody 75-tej rocznicy postawienia pomnika „Roepiger” upamiętniającego polską „emigrację buraczaną”.

Na przełomie XIX i XX wieku duża grupa emigrantów z Polski – w większości młodych kobiet – przybyła do Danii w poszukiwaniu pracy. Wiele z nich znalazło ją na polach uprawnych Lollandii i Falster, gdzie zaczęły być nazywane „Polkami od buraków cukrowych”. W roku 1940 w Sakskøbing na Lollandi postawiono pomnik „Roepiger” autorstwa duńskiego rzeźbiarza Gottfreda Eickhoffa upamiętniający polskie emigrantki, z których wiele w tamtym okresie było już ważnymi członkiniami lokalnej społeczności, w pełni z nią zintegrowanymi.

Obchody 75 rocznicy postawienia pomnika Eickhoffa odbędą się w dniach 25 – 27 listopada 2015. W środę 25 listopada Søren Kolstrup, ekspert w dziedzinie emigracji z Polski, przedstawi historię polskich emigrantów do Danii od roku 1892 do dnia dzisiejszego. W piątek 27 listopada obchody w Sakskøbing uświetni występ orkiestry dętej i wystawa poświęcona produkcji buraka cukrowego na Lollandii.

Punktem kulminacyjnym obchodów w dniu 27 listopada będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej polskim emigrantkom i ich ogromnemu wkładowi w rozwój społeczności lokalnej. Odsłonięciu towarzyszyć będą przemówienia Ambasador RP Henryki Mościckiej-Dendys i Burmistrza Sakskøbing Johna Bræddera.

Szczegółowy program uroczystości: http://kopenhaga.msz.gov.pl/resource/30ee2cd8-8417-41f1-af5c-57566daaa811:JCR

Źródło: kopenhaga.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości