18.3 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Polska Agenda Demokratyzacyjna 2014-2015 (pierwszy raport)

Polskie działania na rzecz demokratyzacji w nowym raporcie MSZ

 

– W ciągu minionych 25 lat Polska podjęła szereg istotnych reform służących budowaniu nowoczesnej demokracji – mówiła podsekretarz stanu Henryka Mościcka-Dendys, prezentując dziś „Pierwszy Raport: Polska Agenda Demokratyzacyjna 2014-2015”.

Raport, opublikowany w języku polskim, angielskim i rosyjskim, przedstawia najważniejsze inicjatywy realizowane przez MSZ we współpracy z Radą Europy, Unią Europejską i OBWE.

To działania podejmowane na rzecz wspierania i promowania demokracji, praw człowieka oraz wspierania społeczeństwa obywatelskiego.
– Polska przeszła imponującą transformację od państwa bloku wschodniego do kraju dynamicznego i nowoczesnego – mówiła wiceszefowa polskiej dyplomacji. – Pomimo tych sukcesów nie zapomnieliśmy o solidarności i wsparciu oferowanym nam przed transformacją i w jej trakcie przez kraje demokratyczne. Te kraje wniosły znaczący wkład w nasz wspólny sukces – dodała.

Zdaniem wiceminister Mościckiej-Dendys teraz Polska może solidarnie pomagać tym, którzy walczą o demokrację oraz prawa człowieka i starają się zbudować solidne fundamenty demokratyczne w swoich krajach. – To jest właśnie myśl przewodnia Polskiej Agendy Demokratyzacyjnej – stwierdziła.

– Staramy się wykorzystać te doświadczenia i dzielić się nimi z innymi – ocenił Maciej Janczak, zastępca dyrektora Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka. Nawiązał w ten sposób do organizowanego przez MSZ już po raz czwarty Warszawskiego Dialogu na Rzecz Demokracji, który rozpocznie się w najbliższy czwartek i potrwa do soboty. Weźmie w nim udział 250 działaczy na rzecz praw człowieka z ponad 30 krajów.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości