15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Polityka migracyjna i graniczna

polityka-migracyjna

Konferencja o problemach bezpieczeństwa i migracji w Belwederze

Wiceminister Marek Ziółkowski otworzył konferencję „Aspekty polityki bezpieczeństwa w kontekście polityki migracyjnej i granicznej”, którą wspólnie zorganizowało MSZ oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

– Brak bezpieczeństwa jest istotnym, często najważniejszym motywem popychającym do migracji, jej prawdziwym źródłem – powiedział wiceminister Ziółkowski. W swoim wystąpieniu podsekretarz stanu w MSZ podkreślił, że społeczność międzynarodowa powinna skupić się na zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa i wzmacnianiu potencjału gospodarczego państw generujących falę imigracji. Dlatego też Polska w ramach polityki migracyjnej postuluje położenie nacisku na zajęcie się pierwotnymi przyczynami migracji. Wiceminister Ziółkowski zaznaczył, że nie do przecenienia jest tu pomoc na rzecz rozwoju. – Rozumiemy ją nie tylko jako narzędzie walki z ubóstwem, ale również jako instrument wspierania otwartego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, budowania efektywnych struktur lokalnych, a także centralnych – oświadczył wiceminister Ziółkowski.

W panelu pt. Zależności między bezpieczeństwem, migracją i polityką granic wiceminister Joanna Wronecka wyraziła opinię, że polityka rozwojowa jest strategicznym filarem polityki zagranicznej i efektywnym mechanizmem, aby zapobiegać nielegalnym migracjom. – Polityka rozwojowa zwalcza biedę, ale jest też instrumentem rozwoju ekonomicznego oraz promocji otwartych, stabilnych gospodarek i rządów ­– oznajmiła wiceszefowa MSZ.

Konferencja jest wkładem w przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej. W spotkaniu wzięli udział politycy, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, instytucji UE i innych organizacji międzynarodowych.

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: msz.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości