18.7 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

Kopenhaga: Informatyzacja służby zdrowia

Informatyzacja-sluzby-zdrowiaInformatyzacja służby zdrowia przedmiotem wizyty studyjnej przedstawicieli polskiej administracji i biznesu

Z inicjatywy Ambasady RP w dn. 4.04. br. w Kopenhadze odbyło się spotkanie delegacji polskiej z Danish Health Data Authority, instytucją odpowiadającą za tworzenie systemu zarządzania i przechowywania danych w duńskim sektorze zdrowia.

Spotkanie prowadził Anders Brahm, dyrektor podlegającej Ministerstwu Zdrowia agencji Danish Health Data Authority. Jest to instytucja o budżecie w wysokości ok. 400 mln DKK (ok. 228 mln PLN), zatrudniająca 200 osób. Odpowiada za wdrażanie mniej więcej 140 systemów, w tym 85 narodowych rejestrów w sektorze zdrowia. „Chętnie podzielimy się swoimi doświadczeniami z Polską, tym bardziej, że stworzenie sprawnie działającego zaplecza informatycznego dla służby zdrowia nie było łatwe i zajęło Danii ponad 10 lat”, podkreślił dyr. A. Brahm. Obecnie dzięki efektywnemu modelowi zarządzania i wspólnym standardom informatycznym, większość komunikacji między partnerami świadczącymi usługi zdrowotne, także z pacjentami, odbywa się w DK drogą cyfrową. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele polskich firm sektora zdrowia i ITC (m.in. Asseco, Accesto, Bmm), a także reprezentant Ministerstwa Cyfryzacji RP, który przybliżył stronie duńskiej plany wdrożenia w naszym kraju systemów informatycznych, pozwalających na usprawnienie procesów związanych z realizacją świadczeń zdrowotnych, monitorowaniem i sprawozdawczością, dostępem do informacji o udzielanych świadczeniach oraz publikowaniem informacji w obszarze ochrony zdrowia.

 

Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: kopenhaga.msz.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości