10.5 C
Kopenhaga
niedziela, 24 września, 2023

Polacy o integracji europejskiej

Polacy-o-integracji-europejskiej

Warszawa, 28 października 2014 r. – W październiku 86 proc. Polaków popierało członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

 

W stosunku do poprzedniego miesiąca odsetek zwolenników wzrósł o 1 punkt proc. Obecnie 28 proc. Polaków zdecydowanie popiera nasze członkostwo w UE, a raczej je popiera niemal 58 proc.

Przeciwników integracji jest łącznie 11 proc. i w stosunku do września ich odsetek nie zmienił się. Obecnie zdecydowanych przeciwników jest 3 proc., a raczej przeciwnych integracji jest 8 proc. respondentów.

3 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

W październiku, analogicznie do pomiarów z poprzednich miesięcy, poparcie członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest bardzo wysokie we wszystkich grupach wiekowych (oprócz respondentów najstarszych powyżej 66 roku życia). Obecnie poparcie to w każdej z grup wynosi ponad 80-90 proc.

Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku wykształcenia respondentów. Nie różnicuje ono i nie wpływa znacząco na poparcie idei integracji. Najwięcej jej zwolenników występuje wśród osób z wyższym wykształceniem (ponad 92 proc.), jednak w pozostałych grupach wykształcenia idea integracji również ma licznych zwolenników – 88 proc. wśród respondentów z wykształceniem średnim, 84 proc. z wykształceniem zawodowym i 78 proc. podstawowym.

Wysokie poparcie dla członkostwa Polski w UE występuje wśród elektoratów obydwu największych partii politycznych. W październiku 91 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej oraz 79 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości jest zwolennikami członkostwa.

Informacje o badaniu
Październikowa fala badania została przeprowadzona w dniach 2-6 października 2014 r. na podstawie reprezentatywnej imiennej próby Polaków w wieku 15+, wylosowanej z bazy PESEL. Osoby celowe zostały wybrane w oparciu o dwustopniowy stratyfikowany schemat losowania z całkowitą liczbą realizowanych wywiadów n=1020. Wywiady zostały zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich w domach respondentów CAPI.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości