22.4 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Duńska Polonia otrzymała odznaczenia państwowe

Dunska-Polonia

Spotkanie Prezydenta RP z duńską Polonią

Podczas spotkania w kopenhaskiej Glyptotece Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym przedstawicielom Polonii

– Polska potrzebuje pracy na rzecz budowania i bronienia jej dobrego imienia poza granicami kraju – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych przedstawicielom Polonii. Spotkanie odbyło się w kopenhaskiej galerii rzeźby Gliptoteka w dniu 10 czerwca.

Prezydent odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-duńskiej współpracy gospodarczej i za działalność charytatywną architekta Karola Marcinkowskiego. Za działalność polonijną prezydent przyznał cztery Złote Krzyże Zasługi i jeden Srebrny Krzyż Zasługi. Odznaczone zostały m.in. siostry służebniczki dębickie, które pracują w Danii.

Podziękowania za zachowanie polskości, godne reprezentowanie kraju, a także bycie lojalnymi obywatelami Królestwa Danii złożył Polakom mieszkającym w tym kraju. Do przedsiębiorców zwrócił się o zachęcanie Duńczyków do inwestowania w Polsce. – Polska nadal tej państwa pracy, budowania i bronienia dobrego imienia Polski tutaj poza granicami bardzo potrzebuje – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że w maju złożył w Sejmie projekt dotyczący uprawnień dzieci uczących się w polskich szkołach za granicami Polski – będą one mogły na podstawie legitymacji szkolnej korzystać m.in. ze zniżek na komunikację publiczną w kraju. Prezydent zapowiedział także przygotowanie rozwiązań, które – jak mówił – będą podnosiły prestiż pracy i zawodu nauczyciela polskiego poza granicami kraju.

Powiedział, że wielkim zadaniem prezydenta jest skupianie, jednoczenie Polaków jak najbliżej Polski. – Mam nadzieję, że kiedyś do Polski na stałe wrócicie, bo Polska potrzebuje każdego Polaka – zwrócił się do uczestników spotkania.

– Wierzę, że będziemy budowali silną Polskę, bezpieczną, w której będzie się żyło coraz lepiej. Przyjąłem to jako wielkie swoje zadanie prezydenckie, wierzę, że zrealizuję je w dobrej współpracy z polskim rządem i obecnym parlamentem – dodał.

Przypomniał, że w Kancelarii Prezydenta działa Biuro ds. Polonii i Polaków za Granicą, którym kieruje szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski.

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-duńskiej współpracy gospodarczej, za działalność charytatywną
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

– Karol MARCINKOWSKI

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

za zasługi w działalności polonijnej, za popularyzowanie polskiej kultury i tradycji narodowych

– Marek KOCUBA
– Pani Lidia SZUSTER

za zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Danii

– Siostra Leopoldyna – Wanda PLATA
– Siostra Tarsylla – Zofia TOMASIEWICZ

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

– Siostra Dorota NADSTAZIK

 

Źródło: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości