-2 C
Kopenhaga
środa, 29 listopada, 2023

Polacy i inwazyjne leczenie zaburzeń rytmu serca

Polacy-i-inwazyjne-leczenie-zaburzen-rytmu-serca

Zanim zdecydujesz się na ablację – sprawdź czy kwalifikujesz się do tego zabiegu

 

W Polsce, podobnie jak w krajach Europy zachodniej, z roku na rok wzrasta znaczenie ablacji podłoża arytmii. Inwazyjne leczenie zaburzeń rytmu serca na trwałe znalazło się w zaleceniach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, niejednokrotnie będąc określanym jako leczenie pierwszego wyboru. Zgodnie z danymi epidemiologicznymi 2014, w Polsce wykonuje się coraz więcej zabiegów tego typu.

W ubiegłym roku było ich blisko 250 na 1 milion mieszkańców. Nadal jednak pozostajemy w tyle za Niemcami czy Czechami. Pomimo szerszej dostępności do leczenia ablacją, skuteczność tego leczenia jest różnie oceniana w zależności od doświadczenia ośrodka oraz procedur kwalifikacyjnych. Różnice te wahają się od 40% do nawet 90% skuteczności zabiegu.

Właściwa kwalifikacja pacjenta do zabiegu jest kluczowa w powodzeniu ablacji. Skuteczność tego zabiegu zależy bowiem w znacznej mierze od prawidłowego rozpoznania arytmii pod względem lokalizacji ogniska arytmii oraz od oceny klinicznej pacjenta. Narzędziem najczęściej używanym do przeprowadzenia owego rozpoznania jest 24 godzinne badanie Holterem EKG. Badanie to stanowi obecnie złoty standard diagnostyki arytmii. Jednak pomimo szerokiej dostępności badania holterowskiego, w wielu przypadkach może okazać się ono niewystarczające do ostatecznego rozpoznania typu i charakteru arytmii. Pewnym problemem pozostaje również ograniczony czas rejestracji zapisu rytmu serca, co w wypadku arytmii napadowych, występujących kilka razy w miesiącu, może okazać się niewystarczające.

Alternatywę dla tradycyjnych systemów holterowskich stanowią długoterminowe rejestratory rytmu serca w trybie real time jak np. system PocketECG. Urządzenie to łączy w sobie cechy odrębnych rozwiązań diagnostycznych, wykorzystywanych w różnych warunkach, na różnych rynkach i do różnych potrzeb. Pozwala na wielotygodniową diagnostykę arytmii i, dzięki nowatorskim algorytmom interpretacji EKG, generuje w czasie rzeczywistym wyniki o dokładności badania holterowskiego, które przesyła na bieżąco do specjalisty/centrum monitorowania. Dzięki unikalnej technologii transferu danych i kompresji sygnału EKG, przesyłany jest cały zapis z rejestracją każdego uderzenia serca, co pozwala na weryfikację wyników – podobnie jak w przypadku działających w trybie offline systemów holterowskich. Dzięki połączeniu cech wszystkich do tej pory opracowanych systemów diagnostyki arytmii, PocketECG odpowiada najszerzej na potrzeby diagnostyczne elektrofizjologów i specjalistów zajmujących się diagnostyką zaburzeń rytmu serca.

Systemy długoterminowe pozwalają nie tylko na skuteczniejsze wykrywanie arytmii występujących rzadko (jak np. napadowe migotanie przedsionków), ale również na weryfikację diagnozy lekarskiej. 7- lub 14-dniowa obserwacja rytmu serca umożliwia weryfikację rozpoznania klinicznego, postawionego na podstawie 24-godzinnego badania holterowskiego. Przykładowo, wśród pacjentów z rozpoznaniem dodatkowych skurczów komorowych, po kilku dniach obserwacji spotyka się epizody migotania przedsionków występujące z częstością kilku napadów w miesiącu. Jednocześnie dłuższy zapis EKG daje lepsze możliwości rozpoznania elektroanatomicznego lokalizacji arytmii.

Badania telemetryczne znajdują zatem niewątpliwe zastosowanie w poniższych przypadkach:

1. Wykrywanie bezobjawowych zaburzeń rytmu serca

– Migotanie przedsionków
– Zespoły preekscytacji
– Dodatkowe skurcze komorowe
– Wykrywanie zaburzeń rytmu serca o charakterze napadowym (występujących rzadko)
– Napadowe migotanie przedsionków
– Ocena mechanizmów spustowych wywołujących zaburzenia rytmu serca (np. wpływ alkoholu, wysiłku fizycznego, sytuacji stresowych)

2. Prewencja pierwotna zaburzeń rytmu serca u dzieci

– Możliwość uchwycenia arytmii na wczesnym okresie rozwoju
– Zapobieganie powikłaniom zaburzeń rytmu serca
– Wdrożenie właściwego leczenia w młodym wieku

3. Niewyjaśnione omdlenia i stany przedomdleniowe, gdy podejrzewa się ich arytmogenną przyczynę

4. Ustalenie dalszego sposobu postępowania u chorych z niewyjaśnionymi utratami przytomności i organiczną chorobą serca, gdy podejrzewa się groźne arytmie komorowe

5. Wykrywanie napadów migotania/trzepotania przedsionków oraz innych arytmii mogących wywoływać kołatania serca i związane z nimi zaburzenia hemodynamiczne (jak omdlenia, zawroty głowy) lub pogorszenie jakości życia

6. Kwalifikacja do leczenia interwencyjnego zaburzeń rytmu serca

– Wszczepialne kardiowertery-stymulatory
– Ablacja

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości