18.5 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

Polacy i nagrody „Young Europeans Award”

polacy-i-nagrody-young-europeans-award

Polscy uczniowie wśród laureatów nagrody „Young Europeans Award”

Projekt „Kolorowa twarz Europy” zdobył nagrodę „Young Europeans Award”, nad którą patronat objęli ministrowie spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański wraz z ministrami ds. europejskich z Francji i Niemiec – Harlemem Désirem i Michaelem Rothem wziął udział w uroczystości wręczenia nagrody „Young Europeans Award” w Brukseli. Zwycięski projekt, zatytułowany „Kolorowa twarz Europy”, przygotowali uczniowie z Polski, Francji, Niemiec i Ukrainy.

Nasz kraj reprezentowała Szkoła Podstawowa Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi z Jerzykowa pod Poznaniem. W ramach projektu uczniowie zajęli się tematem imigracji do Europy. Poszukiwali doświadczeń migracji we własnych rodzinach i z tej perspektywy zastanawiali się nad znaczeniem pojęcia „ojczyzna”. Stworzyli stronę internetową, na której zamieścili filmy i prezentacje.

Nagrodą dla zwycięskiej młodzieży jest pięciodniowy wyjazd do Brukseli, podczas którego ma ona okazję poznać funkcjonowanie instytucji europejskich.

W ramach uroczystości ministrowie Szymański, Désir i Roth wzięli udział w debacie z młodzieżą pt. „Jak daleko sięga Europa?”. – Siłą Unii Europejskiej jest jej zróżnicowanie. Nie jesteśmy jednym europejskim narodem, nie jesteśmy Stanami Zjednoczonymi Europy, ale łączy nas bardzo wiele, tak w odniesieniu do świadomości nierzadko bolesnej historii jak i – co jeszcze ważniejsze – przyszłości – powiedział wiceminister Szymański.

Konkurs „Young Europeans Award” został zainicjowany wspólnie przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Francusko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację Kultury Allianz oraz Fundację Hippocréne. Celem konkursu jest promowanie dialogu oraz wymiany młodzieży z trzech państw Trójkąta Weimarskiego.

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: msz.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości