18.7 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

PolskaFree25 – zwycięzcy konkursu

PolskaFree25-zwyciezcy-konkursu

Poznaj zwycięzców konkursu #PolskaFree25 dla młodych artystów w Kanadzie

Film animowany “Eloise, little dreamer”, autorstwa Myriam Obin, zwyciężył w konkursie dla młodych artystów sztuk wizualnych #PolskaFree25 zorganizowanym przez Konsulat Generalny RP w Montrealu. Polska placówka dyplomatyczna w Kanadzie uczciła w ten sposób 25. rocznicę przemian demokratycznych w naszym kraju i Europie Środkowo-Wschodniej.
Zwycięska animacja pokazuje w przenośni powstanie „Solidarności”- największego ruchu społecznego w historii polski, stan wojenny i późniejszą nadzieję na nową Polskę. W filmie można odnaleźć echa protestów studenckich w Quebecu w 2012 roku, które w pamięci młodych mieszkańców prowincji są ciągle żywym symbolem walki o swoje prawa.

Zobacz film „Eloise, little dreamer” na Vimeo

– Film Myriam Obin okazał się dojrzałą i głęboką refleksją nad tematem zaangażowania politycznego w przemiany towarzyszące przejściu z ery Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej do Rzeczpospolitej Polskiej. Autorka potrafiła przejść od ścisłego powiązania z najnowszą historią Polski, stanowiącego podstawowy element narracji, do uniwersalnych problemów zaangażowania w życie społeczeństwa – podsumował werdykt jury Brain Foss, dyrektor Instytutu Nauk o Sztuce i Kulturze na Uniwersytecie Carlton w Ottawie.

Zwyciężczyni wiosną 2015 roku przyjedzie do Polski na wizytę studyjną, ufundowaną przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Myriam Obin odebrała również nagrodę pieniężną ufundowaną przez Jerzego Różyckiego, wybitnego tancerza ludowego, znanego z występów z zespołami “Śląsk” i “Mazowsze”, mieszkającego obecnie w Montrealu.

Jury przyznało również dwie równorzędne drugie nagrody. Pierwszą z nich odebrała Ayla Dmyterko, Kanadyjka polskiego pochodzenia, za pracę malarską “We must remember”, powstałą z refleksji nad postrzeganiem przez jej pokolenie, urodzone już w Kanadzie, wydarzeń historycznych mających miejsce w kraju rodziców.

Drugie wyróżnienie otrzymała Laurence Belzile, dla której obraz Francisco Goi “Trzeci maja” stał się inspiracja dla pracy zatytułowanej “Maitre chez soi” ilustrującej siłę i determinację narodu walczącego z obcym przeciwnikiem. Jej praca nawiązuje również do archiwalnych zdjęć z antykomunistycznych protestów w Polsce, dostępnych na stronie year1989.pl.

Prace konkursowe oceniali: Mark Sussman, wicedziekan Wydziału Sztuk Pięknych montrealskiego Uniwerystetu Concordia, Marielle Nitoslawska, profesor nauk o filmie i była szefowa Mel Hoppenheim School of Cinema, Brian Foss oraz Andrzej Szydlo, polski konsul generalny w Montrealu.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl
fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości