18.3 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Spadek formy po wakacjach

Spadek formy po wakacjach – Polacy vs pozostali

63% Polaków czuje spadek formy po wakacjach, Duńczycy do tej kwestii podchodzą inaczej.

Wyszukiwarka KAYAK.pl sprawdziła, jak mieszkańcy różnych krajów radzą sobie z końcem wakacji i powrotem do codziennych obowiązków.

– Polacy najczęściej spośród wszystkich badanych narodowości przyznają się do powakacyjnego przygnębienia.

– Planowanie nowego wyjazdu i zwolnienie chorobowe to najczęstsze sposoby na zmierzenie się z pogorszeniem nastroju, które nadchodzi wraz z końcem lata.

Niewątpliwie powrót do powakacyjnej codzienności może być powodem przygnębienia. Czy u schyłku lata Polacy również odczuwają holiday blues? Jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez KAYAK.pl, Polacy są wręcz największą grupą spośród badanych narodowości, która przyznaje się do spadku formy spowodowanego końcem wakacji.

Polska i Wielka Brytania vs. Dania i Holandia

Choć wydawać by się mogło, że sezon wakacyjny jest dokładnie tym, czego potrzeba, aby w pełni odpocząć i naładować baterie na kolejne miesiące pracy, wiele osób po powrocie z wakacji doświadcza spadku motywacji i pogorszenia humoru. Jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez KAYAK.pl w 26 różnych krajach, średnio 48% respondentów przyznaje, że po urlopie czuje się w gorszym humorze. Jeszcze bardziej zaskakują dalsze szczegóły badania – wśród narodowości, które najmniej martwią się powrotem do codziennych obowiązków, wcale nie ma południowych regionów, których mieszkańcy mogą cieszyć się słońcem i wakacyjną aurą niemal przez cały rok. Wręcz przeciwnie: do powrotu do powakacyjnej codzienności najbardziej pozytywnie podchodzą Holendrzy, Duńczycy i Niemcy, których na co dzień pogoda przecież nie rozpieszcza.

Czy czujesz pogorszenie nastroju po powrocie z wakacji?
Lp.KrajTakNieNie wiem
1.Holandia31%64%6%
2.Dania34%59%7%
3.Niemcy35%60%5%
4.Austria36%58%6%
5.Norwegia38%52%10%
6.Finlandia39%52%9%
7.Szwecja43%47%10%
8.Szwajcaria44%50%6%
9.Korea Południowa45%47%7%
10.Japonia46%44%10%

Jednak są też narodowości, które czują się znacznie gorzej po zakończeniu wakacji. I niestety w tej grupie prym wiodą Polacy, którzy najliczniej (63%) przyznają się do pourlopowego spadku motywacji. Za nimi uplasowali się mieszkańcy Wielkiej Brytanii i… Kolumbii. Porównywalny odsetek odpowiedzi (między 56% a 53%) wskazujący na pogorszenie nastroju odnotowano także wśród Francuzów, Brazylijczyków, Hiszpanów, Włochów i Australijczyków.

Czy czujesz pogorszenie nastroju po powrocie z wakacji?
Lp.KrajTakNieNie wiem
1.Polska63%31%7%
2.Wielka Brytania62%34%4%
3.Kolumbia60%38%2%
4.Francja56%40%4%
5.Brazylia56%42%2%
6.Hiszpania55%41%4%
7.Włochy54%40%6%
8.Argentyna54%42%5%
9.USA53%43%5%
10.Australia53%44%4%

Spać, jeść, a może ćwiczyć?

Pourlopowy holiday blues powinien przejść z czasem. Może to jednak zająć nawet kilka dni. Co robić, by jak najlepiej znieść ten trudny okres przejściowy? Rady ekspertów są różne: od wysypiania się, odpowiedniej diety po zadbanie o aktywność fizyczną. KAYAK.pl zapytał Polaków, co robią, aby poradzić sobie z powakacyjnym spadkiem formy. Największa grupa ankietowanych (31%) planuje kolejne wyjazdy i wybiera kolejne miejsca do odwiedzenia. Co może zaskoczyć, 22% badanych ma zgoła inne podejście i na dzień powrotu do pracy czy szkoły… bierze zwolnienie lekarskie! Inne popularne sposoby na pocieszenie się to: dłuższy niż zazwyczaj sen (19%), zdrowsza dieta (18%), aktywność fizyczna (16%) oraz kupowanie nowych ubrań lub biżuterii (14%).

Smutek po udanych wakacjach

Aleksandra Pietraszek, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl, komentuje: „Zapewne każdy poczuł smutek, wracając z urlopu, szczególnie tego dłuższego. Jest kilka sposobów, aby poradzić sobie z powakacyjnym przygnębieniem. Najłatwiejszy? Rozpocząć planowanie kolejnego wyjazdu! Większość ankietowanych osób – niezależnie od narodowości – przyznaje, że ich zdaniem to najlepszy sposób na poprawienie sobie humoru. W przypadku braku pomysłów na kolejną wyprawę, z pomocą przychodzi funkcja KAYAK Explore, dzięki której po określeniu budżetu i przedziału czasowego wyjazd, a także wybraniu typu podróży można otrzymać listę propozycji kierunków na wakacje idealne”.

Źródło: infowire.pl

Fot: Zohre Nemati | unsplash.com/@zohre_nemati

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości