10.5 C
Kopenhaga
niedziela, 24 września, 2023

Wybory za granicą w Danii

Wybory za granicą w Danii – udział w głosowaniu w specjalnie utworzonych obwodach wyborczych

Postanowieniem z dnia 8 sierpnia 2023 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zarządził wybory do Sejmu i Senatu, które przeprowadzone zostaną w niedzielę 15 października 2023 roku. W tym samym dniu odbędzie się referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa.

Wyborcy, którzy przebywają w Danii i posiadają ważne polskie paszporty lub ważne polskie dowody osobiste, będą mieć możliwość udziału w głosowaniu w specjalnie utworzonych obwodach wyborczych.

Głosowanie odbędzie się osobiście w siedzibach obwodowych komisji wyborczych w dniu 15 października 2023 roku, w godzinach od 7:00 do 21:00.

Informacja dotycząca listy obwodów, w których będzie można głosować za granicą, w tym w Danii, zostanie ogłoszona poprzez rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych, i to w terminie zgodnym z kalendarzem wyborczym, jednak nie później niż do 25 września 2023 roku. Dokładne adresy siedzib obwodowych komisji wyborczych w poszczególnych okręgach konsularnych zostaną przekazane przez konsulów.

Po utworzeniu obwodów wyborczych za granicą, konsulowie przystąpią do sporządzania spisów wyborców w każdym z tych obwodów. Od tego momentu wyborcy będą mieli możliwość zgłaszania się w celu uwzględnienia ich na spisie wyborców. Aby zostać uwzględnionym na spisie wyborców sporządzanym przez konsula, wniosek wyborcy musi być złożony do dnia 10 października 2023 roku.

Wniosek będzie można złożyć na trzy sposoby:

– online: najprościej i najwygodniej, wypełniając e-formularz na specjalnie udostępnionej do tego celu platformie internetowej e-Wybory, lub

– pisemnie: pismo opatrzone własnoręcznym podpisem, czyli osobiście w urzędzie konsularnym albo listownie, lub

– mejlowo: na adres mejlowy konsulatu z załączonym skanem lub zdjęciem pisemnego wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem.

Wniosek o ujęcie w spisie musi zawierać:

– nazwisko i imię (imiona),

-numer ewidencyjny PESEL,

– numer ważnego polskiego paszportu albo numer ważnego polskiego dowodu osobistego,

– adres pobytu wyborcy za granicą oraz

– dane kontaktowe (adres mejlowy lub numer telefonu komórkowego).

W obwodach za granicą będą mogli zagłosować także wyborcy na podstawie okazanego w dniu wyborów zaświadczenia o prawie do głosowania.

Informacje na temat wyborów i referendum znajdziesz również na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego.

Kolejne komunikaty w sprawie wyborów będą zamieszczane zgodnie z kalendarzem wyborczym.

Na podstawie materiałów z serwisu: Polska w Danii | gov.pl

Fot: gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości