Prawie 300 seansów, światowe kino i muzyka, legendarni i młodzi twórcy, przedstawiciele wszelkich zawodów filmowych i koncerty. To atrakcje rozpoczynającego się 5.08.br. w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Jego twórcą i dyrektorem jest laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Patronat honorowy nad imprezą sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W czasie gali otwarcia w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wręczone zostaną pierwsze festiwalowe nagrody. Transatlantyk Oceans Award – za najciekawszą muzykę filmową młodego kompozytora w minionym roku – otrzyma Bartosz Chajdecki, autor m.in. muzyki do polskiego serialu „Czas honoru”. Nagrodę Transatlantyk Glocal Hero Award – dla osobistości, której praca ma istotne znaczenie lokalne, a zarazem globalne – otrzyma duński naukowiec Bjorn Lomborg, badający m.in. kwestię zmian klimatycznych.
Organizatorzy zapowiadają prezentację ważnych filmowych premier, najciekawszych produkcji sezonu 2010/2011, filmów nagradzanych na światowych festiwalach oraz kontrowersyjnych dokumentów. Zaplanowano m.in. retrospektywę Milosza Formana, pokazy filmów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, kina niemieckiego i skandynawskiego. W programie znalazły się też prezentacje niskobudżetowych i amatorskich filmów z Hollywood z lat 50. oraz prezentacje kina kulinarnego.
Seansom towarzyszyć będą spotkania z realizatorami i współtwórcami filmów. Wezmą oni też udział w warsztatach mistrzowskich. Wśród gości festiwalu znajdą się m.in. kompozytorzy William Goldstein, Christopher Young i Peter Golub, producenci Richard Gladstein, Michael Phillips i Roy Conli, pisarze i scenarzyści, a także laureat Oscara, reżyser Zbigniew Rybczyński, oraz nominowany do tej nagrody amerykański aktor James Cromwell.
Osobnym elementem imprezy będą wydarzenia muzyczne, m.in. pokaz filmu Zbigniewa Rybczyńskiego „The Orchestra” z muzyką na żywo wykonywaną przez utworzoną specjalnie na tę okazję Rozbitek Symphony Orchestra pod kierownictwem Adama Banaszaka. Wykonany zostanie też „Koncert Jankiela” Jana A.P. Kaczmarka, napisany z okazji 200-lecia rozpoczęcia akcji „Pana Tadeusza” na specjalne zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza.
W trakcie festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs Transatlantyk Film Music Competition, w ramach którego należało skomponować muzykę do dwóch krótkich filmów. Zwycięzca otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2011. Drugim z konkursów jest Transatlantyk Instant Composition Contest, w którym uczestnicy po obejrzeniu krótkiego materiału filmowego będą musieli na żywo, na fortepianie solo, zaimprowizować do niego utwór.
Festiwal potrwa do 13 sierpnia. Program znajduje się na stronie www.transatlantyk.org.pl
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (mkidn.gov.pl)
Fot: sxc.hu