15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Olafur Eliasson w Polsce

Olafur-EliassonWydarzenia kulturalne związane z Polską Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej będą się odbywać w obiekcie, który stanie na skwerze u zbiegu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.  Jego działalność 6. września br. o godz. 17.00 uroczyście zainauguruje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Inauguracja działalności Pawilonu, który zostanie na Krakowskim Przedmieściu do grudnia br. połączona będzie z briefingiem Ministra Bogdana Zdrojewskiego na temat zbliżającego się Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu (8-11 września).

Olafur Eliasson to wybitny projektant z Danii, autor m.in. The Weather Project – gigantycznego słońca pokazywanego w londyńskim Tate Modern. Jego projekt pawilonu został wyłoniony w konkursie zorganizowanym przez NInA i MSN w Warszawie. Jury uznało, że „pobudza wyobraźnię”, „tworząc przyjazną dla użytkowników przestrzeń” oraz najlepiej przedstawia myśl przewodnią konkursu, wyrażoną przez Mirosława Bałkę na jednym z posiedzeń komisji: Forma pawilonu ma być przede wszystkim źródłem przyjemności.

Duński artysta znany jest ze swojego interdyscyplinarnego podejścia do tworzonych projektów. Jego studio zatrudnia fizyków, optyków, architektów, meteorologów, a nawet dwóch kucharzy. Eliasson rozszczepia światło, tworzy pryzmaty, w pracy artystycznej wykorzystuje wiatr, wodę, lód… Tworzy równoległe przestrzenie za pomocą sekwencji lustrzanych odbić. Jest też zaciekłym wrogiem elitarnego podejścia do sztuki, czego jest również forma warszawskiego pawilonu: ogromna, ale jednocześnie lekka konstrukcja czerwono-białego projektu zapraszająca do uczestnictwa w kulturze i życiu społecznym.

Pawilon pozostanie na skwerze do końca grudnia br. W październiku będą się tam odbywać wydarzenia trzeciej edycji festiwalu projektowania miejskiego „Warszawa w Budowie” organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Więcej informacji o Krajowym Programie Kulturalnym Polskiej Prezydencji: www.uwaganakulture.pl

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (mkidn.gov.pl)
Fot: sxc.hu

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości