15.5 C
Kopenhaga
czwartek, 28 września, 2023

Polacy opracowali metodę leczenia ran u zwierząt

Polacy-opracowali-metode-leczenia-ran-u-zwierzat

Naukowcy opracowali przełomową metodę leczenia ran u zwierząt

 

Przyśpieszający regenerację ran hydrożel dla zwierząt, zawierający aktywny czynniki wzrostu, opracowano w firmie Vet Stem Cell, która działa we Wrocławskim Parku Technologicznym. Jak mówią odkrywcy to pierwszy na świecie taki produkt.

Biotechnolog, założyciel Vet Stem Cell Błażej Dolniak w rozmowie z PAP podkreślił, że prace nad przygotowaniem hydrożelu trwały rok, natomiast poprzedzające je badania nad hormonem wzrostu zastosowanym w tym produkcie to efektu kilku lat pracy.

„Najczęściej spotykam się z pytaniem, dlaczego hydrożel można wykorzystać tylko do leczenia ran u zwierząt. Odpowiedź brzmi, że zastosowanie go do leczenia u ludzi wymaga dodatkowych badań i nie jest wykluczone w przyszłości” – powiedział naukowiec.

Dodał, że hydrożel dla zwierząt został opatentowany i trafił już na rynek weterynaryjny, jest m.in. dostępny w przychodniach weterynaryjnych.

Dolniak wyjaśnił, że hydrożel przylega do rany, tworząc barierę ochronną, a czynnik wzrostu jest uwalniany w sposób kontrolowany i przedłużony.

„Działania hydrożelu są oparte na silnych podstawach naukowych. Działanie czynnika wzrostu przyśpiesza regenerację ubytków poprzez działanie na receptory obecne na komórkach skóry, dzięki czemu procesowi regeneracji nie towarzyszą żadne efekty niepożądane” – zaznaczył.

Jak dodał, preparat jest hipoalergiczny, pozbawiony smaku oraz zapachu, co zapewnia bezpieczeństwo stosowania.

Produkt jest już stosowany m.in.: w leczeniu trudno gojących się ran, otwartych ranach z ubytkami skóry, przy otarciach naskórka i skóry, oparzeniach i odleżynach, ranach pooperacyjnych i ubytkach sierści.

Szef Vet Stem Cell dodał, że w firmie trwają prace nad kolejnymi preparatami, które będą mogły być wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej zwierząt. Chodzi m.in. o leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów.

Dolniak jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego firma działa we Wrocławskim Parku Technologicznym od kilku lat. Wcześniej pracował naukowo za granicą.

We Wrocławskim Parku Technologicznym działa ponad 200 firm, zatrudniających około 1600 osób. Głównym udziałowcem WPT jest gmina Wrocław, a mniejszościowymi wrocławskie uczelnie wyższe.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości