10.5 C
Kopenhaga
niedziela, 24 września, 2023

Polska i Dania – rozwój biogazowni rolniczych

W trakcie rozmów między sekretarzem stanu Januszem Kowalskim a ambasadorem Królestwa Danii w Polsce, Olem Toftem, Polska i Dania ogłosiły swoją gotowość do ścisłej współpracy w dziedzinie rozwoju biogazowni rolniczych.

Obie strony wykazały wspólne zainteresowanie prowadzeniem dialogu na szczeblu Unii Europejskiej w celu uprościć przepisy dotyczące wykorzystania biomasy do produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Sekretarz stanu Janusz Kowalski podkreślił, że Polska posiada znaczny potencjał surowcowy w dziedzinie produkcji biogazu rolniczego i biometanu, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty uboczne i odpady pochodzące z sektora rolniczego i przemysłu rolno-spożywczego.

Wiceminister zaznaczył, że Polska uważa rozwijanie rynku biometanu na bazie odpadów rolniczych za istotne. Dlatego kluczowe jest rozbudowywanie sieci gazowej, co umożliwi przyłączanie nowych jednostek produkujących biometan. Produkowany w Unii Europejskiej biometan może odegrać istotną rolę w redukcji importu gazu ziemnego.

W celu przyspieszenia rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy, który ma ułatwić proces inwestycji w biogazownie rolnicze oraz regulować ich funkcjonowanie. Ustawa została przyjęta przez Sejm RP 26 maja 2023 roku i zawiera szereg rozwiązań dotyczących ułatwień w procesie inwestycyjnym, wykorzystaniu lokalnych surowców oraz funkcjonowania rynku biokomponentów w Polsce.

Polska i Dania wyraziły gotowość do dalszej współpracy, dzielenia się doświadczeniami oraz wymiany najlepszych praktyk w dziedzinie biogazu. To wynika zarówno z ważności sektorów rolniczych w obu państwach, jak i z podobnych przekonań dotyczących znaczenia i wykorzystania biometanu jako alternatywy dla gazu ziemnego.

Na podstawie materiałów z serwisu: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi | gov.pl

Fot: gov.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości