18.7 C
Kopenhaga
wtorek, 3 października, 2023

Powstanie Warszawskie – obchody

 

 

70 rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie po 70 latach

Okrągła 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego będzie obchodzona wyjątkowo uroczyście. Pierwsze wydarzenia z nią związane odbyły się już w lipcu. Obchody potrwają do października.
„Oto dziś dzień krwi i chwały, Oby dniem wskrzeszenia był!(…) Powstań Polsko, skrusz kajdany, dziś Twój tryumf albo zgon!”. Słowa „Warszawianki”, słynnej pieśni Powstania Listopadowego z 1831 r., popłyną z ust tysięcy warszawiaków zgromadzonych wieczorem 1 sierpnia na Placu Piłsudskiego podczas flash-mobu „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”. Będzie też „Pałacyk Michla”, wojenny hymn harcerskiego Batalionu Parasol czy „Hej chłopcy, bagnet na broń!”.

Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych to jeden z najweselszych elementów obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w ramach których zaplanowano kilkadziesiąt imprez, wystaw, wykładów i koncertów.

Uroczystości z udziałem Powstańców rozpoczną się 30 lipca. Rano w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego spotkają się z nimi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz i prezydent Polski Bronisław Komorowski, który nada im odznaczenia państwowe.

Zaproszono wszystkich żyjących uczestników zrywu z 1944 r. Większość z ponad 3400 osób po wojnie zostało lub osiedliło się w stolicy, ale wielu wybrało inne kierunki. (Więcej na portalu Polska.pl).

Zwiastun filmu „Miasto 44”, który miał uroczystą premierę 30 lipca na stołecznym Stadionie Narodowym:

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej  Kopenhaga MSZ GOV

Fot: kopenhaga.msz.gov.pl

Podobne widomości

Nasze społeczności

16,985FaniLubię
2,458ObserwującyObserwuj
61,453SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wiadomości